Bandırma'nın Merkezinde Asit Gölü ve Şlam Dağı Yaşamı Tehdit Ediyor

Bandırma'da insan  yaşamı  asit atığı dağlarının tehdidi altında. 

Uzun yıllardan beri  Bandırma'nın kanayan yarası olarak bekleyen ,zaman zaman gönüllü çevrecilerin eylem ve tepkilerine rağmen önlem alınmayan BÜYÜK ÇEVRE FELAKETİ   Bandırma Levent Mahallesinde yaşamı olumsuz tehdit etmeye devam ediyor.

Levent Mahallesi Eti Maden asit barajında oluşan buharlaşmanın etkisi  ve hemen barajın arka bölgesinde oluşan ŞLAM dağının görsel felaketten öte yaşamsal olumsuzluklar üretmeye devam ettiği mahalle sakinlerince ileri sürülüyor.. 

Bandırma Levent Mahallesi sınırları içinde  eski çöplük alanı olarak bilinen alanda  Şlam adı verilen maden tozu ve suyun karışımı atık ve  bor yarı mamül işleme esnasında  kalan diğer tehlikeli tortular aynı zamanda  sülfirik asit üretiminde ürün saflaştırma işlemlerinde ortaya çıkan atıklar  olarak vahşi depolama şeklinde açık arazilerde depolanmasına aralıksız devam ediliyor. Türkiye'nin özelleştirilmemiş en büyük kamu teşebbüslerinden biri olan Bandırma  Eti Maden İşletmelerinde  ve işletmeye bağlı asit fabrikalarından çıkan atıklar Bandırma Levent Mahallesi ve Toki Mahallesi arasında kalan bölgede vahşi şekilde depolanmaya devam ederken  Eti Maden İşletmelerinin depolama için yakın zamanda  Edincik sınırlarında  yer almış  olduğu iddia ediliyor ancak  mevcut alanda bir özel şirketin atıkları halihazırda   coğrafi işaretli Şlam Dağı oluşturdu.

Konuyla ilgili olarak Bandırma GÜMÇED Şube Başkanı Gültekin MUTLU sert  açıklamalarda bulundu.

"Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED)olarak Bandırma'nın kalabalık her iki mahallesinde yaşam alanlarına çok yakın bulunan bu çevre felaketi artık yaşamı tehdit etmekten öteye geçmiştir.Bu coğrafya bizim hazinemiz oysa ortaya çıkan tablo yıllardan beri yürütmeyi elinde bulunduran hükümet adına bir skandaldır. Kimse dönüp bu çok önemli yaşamsal sorunla ilgilenme gereği duymuyor . Arge çalışması ortada yok.  Bandırma'da sessiz sedasız geçiştirilen kanser vakaları ve ölümler inanılmaz boyutlarda . Bandırma'nın bu çevre felaketinden bir an önce kurtulması için daha  öncesinde olduğu gibi yetkililere, hükümete defalarca açıklama uyarılarımız oldu. Ancak İşletmenin devlete ait olması nedeniyle sorun yıllardır sürüncemede bekletiliyor ve gelinen noktada  hiç bir çözüm planı üretilmiyor. Bandırma  GÜMÇED olarak  bir defa daha insan yaşamını birebir ilgilendiren bu çevre felaketine son vermek için  en kısa sürede çözüm üretilmesi için  yetkililere son çağrımızdır...Bedeli ne olursa olsun insan yaşamı kutsaldır. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz." dedi.

BANDIRMA GERÇEK- Edit. MEHMET LEVENTOĞLU