Dursun Mirza; Bandırma'nın Neye İhtiyacı Var Diye Sorsunlar

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ,Bandırma Gazeteciler cemiyetinde Basın mensuplarıyla bir araya geldi.Basin mensuplarının sorduğu soruları yanıtlayan Başkan Dursun Mirza Büyük şehirin Bandırma'ya yaptığı yatırımları değerlendirdi.

Başkan Mirza, “Biz büyük şehirden başka yatırımlarda bekliyoruz. Büyükşehir bir yüzme havuzu yapıyor mu? Spor salonu yapıyor mu? Ama kimse merak etmesin ben yapacağım” dedi. Buradan giden paraların karşılığında daha çok yatırım yapılması gerektiğini savunan Mirza, “Çocuk Köyü, Robotik Park gibi yatırımlar burada da yapılsın ama onlar buradan nasıl para alırız diye düşünüyorlar. Bakın şimdide BALPARK’ı getirmeye çalışıyorlar. O konuda ki Mahkeme kararı onları bağlamıyor mu?” diye sordu.

 Alp Bostancı yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunmuş. Ben bu açıklamalarda önemli bir yatırım göremiyorum. Eğitim alanında çok önemli yatırımlar yapılacağı söyleniyor. Tabi ki Devlet, Millî Eğitim Bakanlığı çocuklarımızın eğitimini vermek için o yatırımları yapmak zorunda. Alp Bey bu kadar yatırım var, eğitim sorunu olmayacak diyor ama biraz önce beni ziyaret etmeye Fen Lisesi Okul Aile Birliği geldi. Bir dokun bin ah işit. Okullarının eksikleri var. 20 yıl okul sorunumuz olmayacak diyorlar ama gerçek öyle değil. Geçen gün açılışlarını yaptığımız yatırımlar var. Ben oradaki konuşmam da ne dedim. Büyükşehir’in Bandırmaya yaptığı ilk ciddi yatırım dedim. Toplamda sanırım 12 milyonluk yatırım.
Biz bir Pazar yerine 21 milyon yatırım yaptık. Köylerimize bugüne kadar yaptığımız yatırımın tutarı 15 milyon. Çocuk oyun parkları deseniz 6 milyon liraya mal oldu. Balcı Çamlığını ve Hobi Bahçelerini yapıyoruz. İkisinin toplam maliyeti 6 milyon. 2 buçuk milyonun üzerinde araç yatırımı yaptık. Santral Kültür merkezi, eski belediye binası, Barış Manço Kültür Merkezi gibi yerlerin bakım ve onarımları. Bakın Küçük sanayi sitesine yaptıklarımızın maliyeti 6 milyonu buldu. Şehir içine yapılan yatırımlar bunlar. Büyükşehir Belediyesi buraya bir tane kapalı spor salonu yapabiliyor mu? Ben ona yatırım derim. Çünkü Bandırmanın ihtiyacı bunlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı, salonu yapsın. Bir yüzme havuzu yatırımı yapılsın ama kimse merak etmesin ben yapacağım. Bandırma belediyesi olarak bunları projelendirdik ve yapacağız ama yetmez. Büyükşehir’de yapsın, gençlik ve Spor Bakanlığı da yapsın. Ben bu tür yatırımlar bekliyorum. Daha sonra rekreasyon alanları yapılsın” dedi.
 

Bandırma'nın neye ihtiyacı var diye sorsunlar
Tema Park projesinde hala ne istendiğinin söylenmediğini belirten Mirza “Mesela Tema Park deniyor. Hala ne olacağı belli değil. Dünya çapında Mimarlar gelecek deniyor. Tamam, iyi güzel. Burada sizin o mimarlara vereceğiniz veriler önemli. Biz de proje yaptırıyoruz. Pazar yeri projesini yaptırırken dedik ki orada otopark istiyoruz. Düğün salonu istiyoruz. Dışarıda dükkanlar istiyoruz gibi kriterlerimizi sunduk. Buna göre proje oluşturuldu. Tema parkta da öyle, senin bu verileri belirlemen gerekiyor. Yoksa sen burada istediğin gibi proje yapabilirsin dersen farklı şeyler ortaya çıkar. Onun için Büyükşehir bu mimarlara hangi verileri sunacak. Bu çok önemli ve bunu kimse bilmiyor. Bandırmalılara zaten söylemiyorlar. Benim vurgulamak istediğim konu da bu. Bandırma'nın neye ihtiyacı var. Burada insanlar ne istiyor? Bir sorun ve verileri buna göre hazırlayıp yarışmaya öyle çıkın. Biz bundan memnun oluruz” dedi.
 

Farklı yatırımlarda gelsin
Başkan Dursun Mirza Büyükşehir’in yatırımları ile ilgili olarak ayrıca şunları söyledi. “Diğer bir konu, Edip Başkan Aksakal’da ki konuşmasında Balıkesir de yaptığı yatırımları anlattı. Çocuk Köyü dedi. Ben de ne dedim, bizim paralarımızla yaptınız dedim. Buraya da yapılsın. Buradan bir para gidiyorsa onun karşılığında o hizmetlerinde gelmesi lazım. Oraya yaptığı Robotik otoparktan söz etti. Buraya da yapsın. Çünkü bizim bütün inşaatlardan alınan otopark paraları Büyükşehir’e gidiyor. Yapması zorunlu ama onlar ne yapıyor. Daha çok para gelsin diye BALPARK’ı getiriyorlar. Onların derdi bize gelen parayı Büyükşehir’e aktarmak. Ben Alp Bostancı’ya söylüyorum. Yatırım gelecekse söylediğim gibi yatırımlar gelsin” dedi.
Bandırma'ya gelecek her türlü yatırımı destekleriz
Şimdi mesela yazı yazmışlar. UKOME’ye bağlanan dört ana arterde BALPARK’la ücretli otopark uygulaması yapacaklarmış, görüşleriniz nedir diye soruyorlar. Bu ülkede Mahkeme kararları var. Bunlar UCS Park ve bizi bağlıyorsa, BALPARK’ı ve Büyükşehir’i de bağlar. Bunlar doğru şeyler değil. Biz yatırım bekliyoruz. Tamam, içme suyu konusunda bir şeyler yapılıyor. Bunu olumlu karşılıyoruz ama devamını da bekliyoruz. Biz Büyükşehir’den başka ilçelere yaptığı diğer yatırımlar gibi projeler de bekliyoruz. Bunlar içinde biz onların önünü açmaya hazırız. Hiçbir şeye de karşı çıkmadan. Aslında yok öyle bir şey ama onlar böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz Bandırma'ya gelecek her türlü yatırımın yanındayız. Önünü de açarız. Nitekim orada da söyledim.

B.G- HABER :EMEL MORALI