Komunist Partili Başkandan Tahsin Bozoğlu Uygulaması

İlk kez Balıkesir Susurluk eski Belediye Başkanı rahmetli Tahsin Bozoğlu tarafından yapılan ve Susurluk halkınca taktir toplayan uygulama Tunceli Ovacık Komünist Belediyesince de uygulanıyor.  . Tunceli'nin Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu belediyenin 2015 yılı gelir-giderlerini tablo yaptırarak belediye binasına asarak şeffaf belediyecilik olarak halka hesap verdi.
2014 Türkiye yerel seçimlerinde Tunceli'nin Ovacık ilçesinden Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Demokratik Haklar Federasyonu'nun (DHF) ortak adayı olarak belediye başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyenin bir yıllık gelir ve gider tablosunu büyük bir bez afişe bastırıp, makamının dış kapısına asarak 'şeffaflık örneği' sergiledi.

Maçoğlu, 2015 yılının tüm gelir ve giderlerinin yer aldığı tabloyu, belediyenin internet sitesinde de yayınladığı öğreniliken öte yandan başkanın özel ilgisiyle kazandırılan  Hazine arazisinde Ovacık fasülyesi ve nohut yetiştirip, bir kısmını öğrencilere burs vermek için satıyor, bir kısmını da fakir halka dağıtıldığı öğrenildi.. (Kaynak: CNN Türk)

Türkiye'de de zaman zaman bazı halkçı belediyelerin uyguladığı yöntemler Avrupa'nın bazı ülkelerinde de uygulanıyor. İspanya''da da komün yaşamının pratiğe geçtiği Marinaleda kasabası bu örneklerden birisi olarak suçun, polisin, işsizliğin olmadığı; kiraların sembolik rakamlarda olduğu bir yer olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

BG Haber Merkezi - Buse Erol