TÜM "FETÖ cüleri Devlete bu hükumet yerleştirdi."

Mehmet TÜM: FETÖ bahane edilerek, eğitim engellenemez.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla, okulları ziyaret eden CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet TÜM, bu kapsamda CHP Balıkesir İl Başkanı Ender BİÇKİ ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Balıkesir de bulunan Eğitim Sen ve Eğitim İŞ  sendikalarını ziyaret etti.

Fetö soruşturması kapsamında görevden alınmalara değinen TÜM, “çok sayıda , Çağdaş, Demokrat, Atatürkçü öğretmenler FETÖ bahane edilerek, hukuk dışı yöntemlerle, açığa alınmakta, görevden el çektirilmektedir” . dedi.

Hükümetin  OHAL fırsatçılığı yaptığını, bunun kabul edilemeyeceğini belirten Mehmet TÜM, “CHP olarak biz her zaman Hukukun üstünlüğünü savunduk. Hiçbir hukuku dayanağı olmayan idari kararlar ile öğretmenlerin ve kamu görevlilerinin suçlanmasını işlerinden edilmesini doğru bulmuyoruz. Türkiye Hukuk devletidir. Suçu olan insanların cezalarını yine yargı vermelidir. Hükumet kendisini yargının yerine koymaktan vazgeçmelidir.”

FETÖ ile  mücadeleyi desteklediklerini ifade eden TÜM, ancak kurunun yanında yaşında yanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. “Hükumet FETÖ ‘cü arıyorsa kendi ajandasına baksın. Çünkü FETÖ cüleri Devlete bu hükumet yerleştirdi. Nerde olduklarını da gayet iyi bilmektedir. “ dedi.  Hükumetin asıl amacının çağdaş , demokrat, Atatürkçü ve solda olan sendikaların etkinliğini kırmak olduğunu dile getiren Mehmet TÜM, “Eğitim bir an önce laik sisteme geri dönmelidir. Laiklikten uzaklaşmanın bedelini Türkiye ne yazık ki çok ağır ödemiştir. Bundan sonra ödenecek bir bedel yoktur. Böyle devam ederse, Türkiye de koruyacağımız bir devlet kalmayacaktır.”  dedi. Ziyaretten memnun olduklarını ifade eden Sendika Başkanları,  FETÖ ile hiçbir bağlarının olamayacağını , tam aksine yıllardır bu anlayışla mücadele ettiklerini belirterek, Geçmişte FETÖ cü kadrolarca baskı altına alınmak istediklerini, bu gün ise aynı baskı ve yıldırmanın Hükumetten geldiğini dile getirdiler. Laik Eğitimin önemine vurgu yapan her iki sendika yönetimi de ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Milletvekili Mehmet TÜM’e , CHP İl Başkanı Ender Biçki ve Yönetim Kuruluna teşekkür ettiler.

BGHABER