2015'in Bitkisel Ürün Fiyatları ve Üretim Değerleri Açıklandı

 

Buğday (durum) fiyatı bir önceki yıla göre %5,5 artarak 0,78 TL oldu
 
Mısır fiyatı bir önceki yıla göre %5,6 artarak 0,66 TL, yağlık ayçiçeği fiyatı %0,7 artarak 1,76 TL, kırmızı mercimek fiyatı %24,1 artarak 1,96 TL ve çeltik fiyatı %5,5 azalarak 1,71 TL oldu.

Kuru soğan fiyatı bir önceki yıla göre %28,3 oranında arttı

Taze soğan fiyatı %11,2 artarak 1,97 TL, kuru sarımsak fiyatı %23,9 artarak 4,80 TL, sofralık hıyar fiyatı %1,3 artarak 1,08 TL ve dolmalık biber fiyatı %24,3 artarak 1,34 TL olarak gerçekleşti.

Sofralık çekirdekli üzüm fiyatı bir önceki yıla göre %8,7 oranında arttı

Bir önceki yıla göre muz fiyatında %5, sofralık zeytin fiyatında %17,9 artış ve kiraz fiyatında %5 azalış görüldü. Sert kabuklu meyvelerden fındık fiyatında ise %60,2 oranında artış gerçekleşti.

Yaş çay fiyatı bir önceki yıla göre %14,5 oranında artışla 1,58 TL oldu.

Bitkisel üretim değeri bir önceki yıla göre %22 arttı 

Bitkisel üretim değeri yaklaşık 119,7 milyar TL oldu. Tahıllar ve diğer bitkisel ürünler üretim değeri bir önceki yıla göre %16,4 artarak yaklaşık 49,1 milyar TL, sebze üretim değeri %12,3 artarak 29,3 milyar TL ve meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim değeri ise %38,4 artarak 41,3 milyar TL oldu.

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteni yayımlanma tarihi 29 Mart 2016’dır.

Bitkisel ürün fiyatlarının derlenme ve hesaplama yöntemi

Çiftçinin eline geçen fiyatlar, çiftçinin ürettiği veya yetiştirdiği ürünleri aracı kullanmadan toptan veya perakende satması ile oluşan birim fiyattır. Fiyatlar, ürünlerin üretim dönemlerine göre derlenmektedir. Üretim değeri ise üretim miktarı ile birim fiyatın çarpılmasından elde edilen değerdir.

Çiftçinin eline geçen bitkisel ürün fiyatları, ticaret borsalarından, üretici birliklerinden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe teşkilatı aracılığı ile çiftçilerden aylık olarak web üzerinden derlenmektedir. Şekerpancarı fiyatı Şeker Kurumu’ndan, çay fiyatı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, haşhaş kapsül ve tohum fiyatı Toprak Mahsulleri Ofisi’nden ve tütün fiyatı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan alınmaktadır.

Bitkisel ürünlerin il fiyatları hesaplanırken, öncelikle o ilin ilçelerinden toptan ve perakende ayrımında derlenen fiyatlar, daha önceden hesaplanmış olan toptan ve perakende ağırlıklarla çarpılarak aylık ilçe fiyatı oluşturulmaktadır.  Yıllık bitkisel üretim bilgileri kullanılarak, her ürün için ilçe ve il üretim ağırlıkları hesaplandıktan sonra, ilçe üretim ağırlıkları ile ilçe fiyatları çarpılarak ağırlıklı il fiyatları bulunur. İl fiyatları ile il üretim ağırlığı çarpılarak ağırlıklı Türkiye fiyatı oluşturulur. Hesaplama yapılan üründe, herhangi bir ayda il fiyatı oluşmamış ise, bu ilin ilgili aydaki ağırlığı dikkate alınmadan fiyatı oluşan illerin ağırlığı yeniden hesaplanmakta ve bu ağırlıklarla ağırlıklı Türkiye fiyatı elde edilmektedir. Üretimi olan fakat iç tüketim olarak kullanılan veya ekonomik değeri olmayan ürünlerin fiyat ve değerleri hesaplanmamaktadır.

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL