Asgari Ücret Açıklandı

Asgari Ücret Açıklandı. Emekçi kesimlerin merakla beklediği açıklama Bakandan geldi. Asgari ücretin Brüt 2943 TL net 2324 .70 TL olarak belirlendiği açıklanırken işçi sendikalarının açıklanan rakamlarla ilgili tepkileri bekleniyor.

2020 asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusunun belli olacağı toplantılarının dördüncüsü ve sonuncusu bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başladı. Toplantı sonrası alınan karara göre asgari ücret yüzde 15 artışla 2 bin 324 lira
Komisyondan çıkan karar doğrultusunda, yeni yılda asgari ücret brüt 2.943 lira net 2.324 lira olarak belirlendi. Belirlenen rakama itiraz eden TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “İşçi kesimi olarak rakamı kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. Karara muhalefet ediyoruz” diyerek asgari ücretin açıklandığı basın toplantısını terk etti.

Asgari ücret, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

26-12-2019