Bakan Kurum'dan Marmara Denizi ve Müsilaj Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Marmara Denizi için iddialı konuştu. Bandırma ve Erdek körfezinde korkutucu görüntelere neden olan Müsilaj tehlikesini yoğun hisseden  kentler için umutlu konuşan Bakan Kurum bugün İstanbul Beykoz ziyaretinde Müsilaja ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. .

Marmara'da 22 maddelik eylem planı çerçevesinde çalışmaların yürütüldüğünü belirten  Bakan Kurum şu açıklamalrda bulundu. " 26. günümüzü geride bıraktık. Müsilajla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bilimin ışığında, bilim insanlarıyla beraber çalışmaları yürütüyoruz. Marmara Denizi'miz 26 gün öncesinden daha iyi olduğunu gözle görür hale geldik." dedi. 

140 TESİSE 180 MİLYON TL CEZA

592 bölgede MÜSİLAJ çalışmalarının titizlikle sürdürürldüğünün altını çizen Bakan Kurum " 10 bin 500 metreküp müsilajın toplanarak bertarafını sağlamış olduk. Yine 7 ilde ekiplerimiz denetimlerine aralıksız devam ediyor. 8 bin 570 denetim gerçekleştirildi. 140 tesise yaklaşık 180 milyon lira idari para cezası uygulandı. Bilim gemimizle birlikte Marmara Denizi'nden numuneler topladık"Dedi..

DERİN SULARDA MÜSİLAJ YOK

1200 metre derinliğe kadar bu örneklerimizi alıyoruz ve müsilajın denizin ilk 30 metresinde yoğunlaştığını ve derin sularda olmadığını tespit ettik. Derin sularda oksijen azalmasına ilişkin herhangi bir emare tespit edilmedi. Yine müsilajın İzmit Körfezi'nin batı bölgelerinde daha az olduğunu belirledik. Marmara Denizi'nde etkili olan noktasal kirliliğin giderilmesi amacıyla geçen hafta genelge yayınladık. Bütün Marmara'daki kirleticilerin yılsonuna kadar Bakanlığımızın 7/24 online izleyebileceği şekliyle sürekli ölçüm cihazları takma zorunluluğunu getirdik. Bu şekilde denetimlerimizi sürekli anbean yapabileceğiz" diye konuştu. Bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Kurum, mevcut atık su arıtma tesislerin kapasitelerinin artırılması konusunda çalışmaların da sürdüğünü, müsilaj temizlik çalışmalarına balıkçıların da dahil edildiğini söyledi.

"Amacımız Marmara'yı en kısa zamanda eski haline getirmektir. Umut ediyoruz ki çok yakın zamanda Marmara denizimizi eski haline getireceğiz" diyen Bakan Kurum, "Eylem planımız 3 senelik bir eylem planı. Ama ben inanıyorum ki önümüzdeki 1 buçuk 2 yıl içerisinde bu takvimle birlikte adımlarımızı atacağız ve Marmara'mızı eski haline getireceğimizi düşünüyorum. Bilim insanlarımız da bu noktada olumlu görüşler veriyor. Amacımız 2 sene içerisinde Marmara'mızı eski haline getirmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gerek maddi gerek teknik noktada gereken tüm destekleri vermektedir. Biz de Bakanlık olarak Belediyelerimizle birlikte beraberlik ruhu içerisinde bu süreci yürütüyoruz. Marmara'yı en kısa zamanda eski haline getireceğiz" dedi.

04-07-2021-