Balıkesir Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz 'dan Çamlık Tepesi Açıklamaları

Balıkesir Kamuoyunda son yıllar içinde eleştiri ve tartışmalara yol açan  124 bin metrekare yeşil alan, 7 bin ağaç ve sosyal yapıların yer alacağı  Çamlık Tepesi’ndeki çalışmalar son aşamaya gelirken  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz  proje ile ilgili açıklamalarda bulundu.   Çamlık’ta mevcut yeşil alandan 4 kat daha fazla alanı yeşillendirdiklerini belirten Başkan  Yılmaz Balıkesir'de Kuvayi Milliyeye karşı isyan eden  Hilafet  yanlısı hain Ahmet Anzavur Çetesinin  sancağında sembol olarak kullandığı bilinen Hilal motifinin kullanıldığı  katlı seyir terasında  neden "YILDIZ" motifi eklenmediğine dair bir açıklık getirmedi.

Açıklamalarında "Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz ve yaklaşık 262 dönümlük alan üzerinde hayata geçirilen projenin şehre değer kazandıracağını ifade eden Başkan Yılmaz ;Çamlık Tepesi, Balıkesir’in ihtiyaç duyduğu belirli; sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanlarını karşılamanın yanı sıra kartpostallık fotoğrafların çekileceği bir alan olacak. Proje içerisinde yer alan Hilal Minareli Şehitler Camisi’de, şekli ve ışıklandırmasıyla Balıkesir’in simgesi olacak” dedi.

Öte yandan Kuvayi Milliye nin kuruluş kenti olarak bilinen Balıkesir'de Hilal motifinin tek olarak kullanıldığında Kuvayi Milliye ye karşı savaşan isyancı ve hilafet yanlısı Ahmet ANZAVUR Çetelerinin sembol bayrağında yer alan HİLAL Motifinin akla geldiğini iddia eden duyarlı vatandaşlar  projelendirildiği  dönem de Fetö nün etkin olduğu yıllar itibarıyla Hilal'in  yalnız kullanılmasıyla Cumhuriyet karşıtı subliminal mesaj verilmek istendiği yönünde  kamuoyunda algı oluştuğu bu haliyle bitirildiği taktirde eleştiri konusu olmaya devam edeceği iddia edilirken Başkan Yücel Yılmaz Çamlık projesiyle ilgili açıklamalarında HİLAL Motifli seyir terasında neden Bayrağımızın Hilalle  birlikte ayrılmaz parçası olan Yıldız Motifinin yer almadığına dair net bir açıklık getiremezken yapının mevcut haliyle seyir terası olarak kullanılacağını dile getirdi. 

ELEŞTİRİLEN YILDIZSIZ HİLAL MOTİFİ ANKETLE BELİRLENMİŞ

Basın açıklamasında; günümüzde ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını, Balıkesir’in de tüm değerleriyle bu yarışta yer almasını istediklerini söyleyen Yücel Yılmaz  “Balıkesir halkına yapılan bir anket sonucu seçilen hilal minareyi, şehrin en yüksek tepesine koyduk. Güneş batarken şehrin hangi noktasından bakarsanız bakın, güneşle hilal yan yana geldiğinde Arapça vav harfini oluşturuyor. Camimizin motifleri; hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemine ait. İnsanlar nasıl Fransa’da Eyfel Kulesi’nin üzerine çıkıyorlarsa Hilal Minare’ye de asansör veya merdivenleri kullanarak, 80 metrekare olan bir seyir terasına çıkacak.” açıklamasında bulundu.

Çamlık Projesi’nin, Balıkesir için kimlik ve değer olacağını söyleyen Başkan Yılmaz “Şehrimize gelenlerin de ‘Balıkesir’e gittim, Hilal Minare’ye çıkarak şehrin manzarasını seyrettim, ben oradaydım’ diyecekleri bir alan olacak. Alan içerisinde yer alan Minia Balıkesir ile 20 ilçemizin tarihi yapılarını ve kültürlerini misafirlere tanıtacağız. Burada ayrıca Balıkesir’in mitolojik tarihten, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar rölyeflerle anlatıldığı bir tarih sokağımız var. Geçmişten günümüze kadar yaşanmış tarihi olayların hepsini 3D sanatçıları işledi ve CNC’lerle mermere kazıyarak anlattılar.” dedi.

 Çamlık Projesi içerisinde şehrin tamamına hizmet edebilecek son teknoloji ile donatılmış büyük bir kütüphanenin de bulunduğunu kaydeden Başkan Yücel Yılmaz “Balıkesir için çok büyük bir kazanım olacak olan  Çamlık Projesi’nin, Balıkesir’in birçok ihtiyacına cevap verecek ve şehrin sembolü olacak bir şekilde tasarlandığını ifade etti. Başkan Yücel Yılmaz “Hava karardıktan sonra buradaki ışıklar şehre coşku verecek; rengârenk duruşuyla, Atatürk Heykelimizle, camimizle, hilalimizle, Türk Bayrağımızla ve tüm ışık senkronizasyonuyla Çamlık, şehre anlam katacak.”dedi. 

YEŞİL ALAN 4 KAT ARTTIRILDI

Alandaki her yapının etrafının yeşillendirildiğini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz “Bazen kamuoyunda Çamlık Tepesi beton yığınına döndü diye eleştiriler oluyor. Ama burada, eskiden var olanın 6 katı yeşillik kullanıldı. Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz. Yeşil alanları bol tutarak, Balıkesirlilerin nefes alacakları yerler oluşturuyoruz. Toplamda 124 bin metrekare yeşil alanımız var. Balıkesir’e ilk kez gelmiş insanların buraya geldiğinde Balıkesir’in; ürünleri, tarihi, kimliğiyle ilgili bilgi edinebilecekleri ve nefes alabilecekleri bir alan oluşturuldu.” dedi.

Başkan Yılmaz, Balıkesir’in; çehresi değiştirecek aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusunu koruyacak, yenilikçi fikirleri teknolojiyle harmanlayacak projelerine devam ettiklerini belirtti.

06-09-2019- HABER MERKEZİ- BANDIRMA GERÇEK YAZI KURULU