Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde Parti Kimliği Trafiği Karıştı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi yeni yılın ilk toplantısını yaparken,gündem maddelerinden ziyade  meclis üyelerinin kimlik karışıklığı tartışma yarattı. CHP 'li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'in gündem dışı konuşmasında  AK Partili 2 üyenin Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’nda , 2 üyenin de Edremit Belediyesi’nin resmi sitesinde MHP üyesi görünmesi üzerine yaptığı açıklamalar büyük tartışmaları getirdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantı  gündeminde Denetim Komisyonu seçimleri vardı. Meclis üyeleri 31 Mart’a dek görev yapacak komisyonun 5 kişiden oluşmasını oy birliği ile kabul etti. Ali Kemal Deveciler Denetim Komisyonu üyeliklerini hukuğa taşıyacağını ifade etti. Meclis Başkanvekili Ramazan Bahçavan, meclis tablosuna göre Denetim Komisyonu’na 3 AK Partili, bir CHP’li bir İYİ Partili seçileceğini açıkladı.
CHP Grup Başkan Vekili Ali Kemal Deveciler, Bahçavan’ın verdiği rakamlara itiraz etti. AK Parti’deki bazı üyelerin Yargıtay’da MHP üyesi göründüğünü, bu nedenle komisyonun 2 AK Parti, 2 CHP ve 1’de İYİ Partili üyeden oluşması gerektiğini savunan Deveciler yaptığı konuşmada :
“Komisyondaki üye sayısı siyasi partilerin sandalye sayısına göre belirleniyor. Meclis’te AK Parti’nin 44, CHP’nin 29, İYİ Parti’nin 15, Demokrat Parti’nin 2, MHP’nin bir üyesi görünüyor. Bir de Demokrat Parti’den istifa eden bir bağımsız üye (Mehmet Karaboğa) var. Ancak aslında AK Parti’nin 40, MHP’nin de 5 üyesi var. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aldığımız bilgilere göre, Karesi Belediye Meclisi üyesi Ali Rıza Deniz ve Altıeylül Belediye Meclisi üyesi Uğur Güneri de MHP üyesi görünüyor.
Ayrıca Murat Tuna ve Seval Özbay Okur, Edremit Belediye Meclisi üye şemasında MHP’li, Büyükşehir Belediye Meclisi üye şemasında AKP’li. Nasıl bir iş bu. Onun için ben buradan rica ediyorum görevli arkadaşlar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na girsinler, evrakları bize yansıtsınlar, hangi partiden olduklarını görelim ve oylamayı ona göre yapalım. Buna göre Denetim Komisyonu’nun 2 AK Parti, 2 CHP ve 1 İYİ Partili üyeden oluşması gerekiyor."açıklamasını yaptı. Gelişmeler merakla bekleniyor.

10-01-2020/HBER MERKEZİ