Bandırma Belediyesi'nden Edebiyat Dünyamıza 3 Kitap Daha

ATEŞ PARÇASI (Pakize Başaran)

BANDIRMA’DA SPORUN NEFESİ ( Önder Balıkçı, Ahmet Pesen)

Bir Köyün Hikayesi DUTLİMAN (Ersoy Aydoğan)

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Başkanlığı döneminde Bandırma Kültür hayatına 28 kitap kazandırarak bir rekora imza attı. Bandırma'nın geçmişinde oldukça az sayıda yer olan  Bandırma kökenli yazarların kitapları geçtiğimiz 5 yılda Bandırma Belediyesinin kültür ve sanat hizmetleri desteği  kapsamında  bastırılan 28 adet kitapla alanında rekor kırmış oldu.

Başkan Dursun Mirza; görev dönemi olarak veda etkinliğinde, Bandırma'ya  son olarak kazandırdığı 3 Kitapla ilgili bilgiler verirken şu ifadelere yer verdi.

"Kültür ve sanat anlamında Bandırma Belediyesi çok önemli hizmetler verdi. 2 Kültür merkezimizde tiyatro sinema şiir ,müzik grupları söyleşilerle geçti. Bahar şenlikleri ,Hıdrelez şenlikleri Festivallerle dolu dolu geçti. Sabri Acar burada Acar ailesi Bandırmanın adını tanıtmış aile,Atatürk'ün pehlivanı KaraAli Acar,onun oğlu Hasan Acar onun oğlu Sabri Acar. Bizde onlarla guru duyuyoruz Bandırma sahilinde heykelleri var. Dolayısıyle eskiden olduğu gibi bizde 5 yıldır yağlı pehlivan güreş turnuvalarını gerçekleştirdik. İnşallah devam edeceğini ümid ediyoruz. Bugün 3 ayrı kitabı aynı anda tanıtıyoruz. Ahmet Pesen ve Önder Balıkçı çok sayıda kitapları var Bandırma'da sporun nefesi kitabı,Bandırma da sporla ilgilenenlerle ilgili  çok güzel eser oldu. Ersoy Aydoğan Dutliman'ın hikayesini yazdı ve  ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Dutliman çok güzel bir mahallemiz,herkesin görmesini diliyorum ve  kendisine çok teşekkür ediyorum.

Ve Pakize Başaran ayrı bir yeri var bizim için Bandırma için çok büyük değer. Ünlü yönetmen Tunç Başaran'ın annesidir,  17 tane kitabı var. 1951 yılında basılan İlk kitabı "Benim Doktorum" adlı kitabını kendi isteğiyle  asıl ismi olan "Ateş Parçası" adıyla yeniden bastık. Pakize Başaran'ı Türk edebiyat tarihinde aşk romanları yazarları arasına sokan bu kitabının sonunda kendi fotoğrafları da yer alıyor. Pakize Başaran'a bundan sonra sağlık mutluluk dolu bir yaşam diliyorum."

BANDIRMA GERÇEK - 29-03-2019 -MEHMET LEVENTOĞLU