Ozan Onur'dan Tarihi Meclis Konuşmasi

Bandırma Belediyesi Başkan Yardımcısı Ozan Onur Bandırma Belediye Meclis toplantısı Temmuz ayı ikinci oturumunda CHP Grubu adına yaptığı konuşma  kent gündemine damgasını vururken FETO grubunca kalkışılan  girişimi lanetlendi ve  başarısız darbe girişimi sonrası  yürürlüğe konan OHAL şartlarında yerelde ve ülkede sürmekte olan gelişmelerde  toplumsal hassasiyetlere dair   uyarıları ile geleceğe yönelik tespitleri içeren tarihi bir konuşma gerçekleştirdi. 

Ozan Onur konuşmasında şu açıklamaları yaptı :

" Demokratik laik vesosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti 15 TEMMUZ 2016 gecesi çok önemli bir demokrasi sınavı verdi. Gözbebeğimiz Cumhuriyetin güvencesi olan ordumuzun içinde yuvalanmış olan bir grup hain  ülke yönetimine el koyarak ulus egemenliğini ortadan kaldırma girişiminde bulundu. Halk idaresine yönelik müdahaleyi şiddetle kınıyoruz.Yaşanan olaylarda demokrasi adına şehit olan  asker polis ve sivil yurtttaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına ve ülkemize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tarihimizde demokrasiye yapılan darbe girşimleri müdahale örnekleri vardır tüm darbeler sonuçta başarısız olmuş sonunda halk mutlaka iradesini yönetime taşımayı başarmıştır. Halka rağmen yapılan darbeler girişimler ne Türkiye'de ne dünyada  kalıcı huzur ve barışı getirmedi getirmeyecektir.  Darbeler hangi amaçla ve kimler tarafından yapılırsa yapılsın totaliter rejime kapı aralayan olaylardır. 
Halkın seçme ve seçilme hakkının bulunmadığı hanedanlık tipi yönetim toplum yapısından bugün kendi iradesiyle belirlediği siyasi yönetimi ancak kendisinin o koltuktan indireceğine inanan bir toplumsal yapıya erişmiş olmamız demokrasi içinönemli birkazanımdır. 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimine karşı halkımızın hangi siyasi partiden olsun tek vucut olmuştur. Sokaklarda halkımızı polisiyle orduyla karşı karşıya getirenler yargı önünde elbette hesap vermelidir verecektir. Böylesine acı bir olayda dahi toplumsal kutuplaşmayı körükleyen adımlar atmak tedavisi güç yaralar açabilir. Bu konuda hassasiyet gösterilmeli ülkemizin verdiği demokrasi sınavı yanlış yollara saptırılmamalıdır.
Yukardan aşağıya baskıcı totaliter bir rejim değil aşağıdan yulkarıya demokratik çoğulcu katılımcı bir sistem istiyoruz. Tam bir demokrasi istiyoruz. Teslim olan askere eziyet edenler bu ülkeye demokrasi getiremez bundan demokrasi çıkmaz.
Ülkemizde demokrasi siyasi iktidarların ağzında sakız olarak kullanılan kavram olarak kalmaması için her türlü darbe girişimine karşı mücadeleyi sürdürmeliyiz.Hukukun üstünlüğününm egemen olduğu bir Türkiye için boyun eğmeyeceğiz. Tam demokratik Türkiye uğrunda mücadelemizi sürüdreceğiz. Darbeci zihniyeti bir kez daha hep birlikte lanetliyoruz."

Başkan Yardımcısı Ozan Onur konuşmasının devamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Taksim mitinginde açıkladığı  Taksim Manifestosunu da okuyarak  yoğun alkışlarla sözlerini tamamladı.

MLEVENTOĞLU-BGHABER