Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi'nden "Doğayı Keşfet,Fark Et,Koru" Projesi

TÜBİTAK 4004 “DOĞAYI KEŞFET FARK ET KORU” projesi
Müdürlüğünü Levent OBUZ’un yaptığı Bandırma Bilim ve Sanat Merkezinin TÜBİTAK 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” kapsamında hazırladığı “DOĞAYI KEŞFET FARK ET, KORU” başlıklı proje başlıyor.  Biyolojik çeşitlilik temelli bir doğa ve bilim projesi  olan proje, Kapıdağ Yarımadası, Erdek Körfezi ve Kuş Cenneti Milli Parkı alanlarında gerçekleştirilecek.  
Bireysel farklılıkları, sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyleri ne olursa olsun bütün öğrencilerin bilime, doğaya, biyoçeşitliliğe duyarlı ve bilinçli bir insan olarak yetişmesi amaçlanmaktadır.   Balıkesir ilinin farklı ilçelerinden bilimsel çalışmalara meraklı 10. ve 11. Sınıfta öğrenim gören kız ve erkek olmak üzere toplam 25 öğrenci projenin hedef kitlesi. Bu projenin gerçekleştirilmesiyle öğrenciler arasında iletişim ve kaynaşma da sağlanacaktır. 
Proje Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerinden Sinan ONAR’ın yürütücülüğün de, Balıkesir Üniversitesi Altınoluk MYO Müdürü Prof.Dr. Selami SELVİ ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi  Denizcilik Fakültesi Dekan V. Prof.Dr. Mustafa SARI’nın uzmanlığıyla uygulanacak. 
“Türkiye’nin Biyoçeşitliliği ve Ülkemize Sağlayacağı Faydalar”, “Erdek Körfezi’nde Nesli Tükenmek Üzere Olan Bir Tür “Pinalar”, “Bitkilerden Çalgılara Müzik Yolculuğu”, “Canlılarda Moleküler Genetik Yöntemlerin Kullanım Amaçları, Alanları ve PCR Analizi”, “Scrath ile Biyoçeşitliliği Kodluyorum”, “Böcek ve Arachnid Sergisi”, “Kuş Gözlemi”, “Manyas Gölü’nün Kültürel Ekolojisini Yerinde Gözlemleme”, “Bitkilerle Geleneksel Yün İplik Boyama”, ”Doğadan En Doğalı Toplayalım; Sirke Yapalım”, “Kapıdağın Şifalı Bitkileri Ve Geleneksel Halk Tıbbında Kullanımları”, “Biyoçeşitliliğe Yönelik Bir Proje Süreci Planlayalım” eğitimlerde ki konu başlıklarından bazıları. 
Projede Yürütücü Sinan ONAR, Uzmanlar Prof.Dr. Selami SELVİ, Prof.Dr. Mustafa SARI’nın dışında Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ABD Öğr.Üyesi ve TÜBİTAK Balıkesir Koordinatörü Prof.Dr. Fatih SATIL, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğr.Üyesi Prof.Dr. Yılmaz ARI, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yard. Doç.Dr. Alper KILIÇ, Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Yalçın YAMAN, Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir MYO Organik Tarım Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ersen Yağmur AYDIN, Bandırma MEB Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri Sinem Somuncuoğlu KESKİN, Mustafa KOMRAT, Fatih KARAOKUR, Nimet AYPER, Engin CEYLAN, Orçun ŞEKERUSTA, Melek DİNÇER Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan VARANK Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Dr. Leyla AYVERDİ, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Md.lüğü Kuşcenneti Milli Park Şefi Biyolog Kader GÜLEÇ, İstanbul-Silivri BEM Müzik Öğretmeni Volkan YARAN, Erdek Belediyesinden Kamil Çağlar ERGİN, TEMA Bandırma Temsilcisi Burak UĞUR, Bandırma Akşemsettin MTAL Hemşiresi Demet ÇELİKARSLAN, Bandırma Zeytin Sanat Atölyesinden Erhan ÇINLAR, Ezgi HOŞGÖR, Ufuk NERGİZ, Evren PIRAVADALI    görev almakta.
TÜBİTAK 4004 “DOĞAYI KEŞFET FARK ET KORU” projesi Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Erdek MYO’nun Erdek Düzler Mevkiin de bulunan yerleşkesinde (Gün Batımı Otel) konaklamalı olarak gerçekleştirilecek. 31 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak etkinlik, 5 Eylül 2021 Pazar gününe  (dahil) kadar sürecek. - 31-08-2021-BANDIRMA GERCEK