Bandırma Geleneksel Kent Kültüründen Uzaklaşıyor mu?

Bandırma'da son yıllarda kentin giderek göç alması dolayısıyla kaçınılmaz sosyolojik değişimlerin yarattığı uyum problemleri olumsuzlukları kamuoyunu rahatsız edecek seviyelere yükselmeye devam ediyor.

Özellikle kentin ortak yaşam alanlarında yaşanan olumsuz manzaraların giderek artması kişisel özgürlüklerle  kent yaşamı bilinci ve sorumluluğunun ters orantılı algılanmasından kaynaklandığı  ileri sürülüyor.  Yerel yönetimin kentte yaşamanın gereklerini içeren ortak yaşam kültürünün bireylere aktarılmasına destek olması zorunlu hale geldi.

Kentin Çarşısı olarak nitelendirilen merkez bölgesinde meydan cadde ve sokaklarda gündüz vakti görülen çirkin manzaralar rahatsız edici boyutlara ulaşırken ana caddelerde  ortak yürüyüş güzergahlarında gün boyu görülen çöp dağları atık kutularının  pervasızca  bırakılması dolayısıyla   temizlik hizmetleri birimince son derece disiplinli bir çalışma gösterilmesine rağmen , bu çirkin görüntülerin üstesinden gelmek giderek zorlaştığı gözleniyor..  İsmail B.adlı duyarlı vatandaşın gazetemize aktardığı eleştirilerde  "Eski belediye önü kaldırım günde binlerce  kişi geçiyor. Bu görüntülere sosyal.medyadan çok tepki var ama nedense zabıtalar göremiyor görüyor ama müdahale etme gereği duymuyor. Böyle başıboşluk Bandırma'ya ait olmamalı. Ana caddelerde  çöp atmak yasak tabelası konsun. modern kent Bandırma bu görüntüleri hak etmiyor. Yetkili birimlere yetki verilsin caydırıcı cezalar verilsin başka çare yok " şeklinde şikayet ve dilekte bulundu. 

FAHRİ KENT MÜFETTİŞLİĞİ

İnsanın  kent yaşamında  toplumun bir üyesi olarak varlık kazanması, ancak yaşadığı yerin  kültürünü benimsemesi ve özümsemesi  ile oluşur. Kültürün geleceği ise topluma bağlıdır. Bandırma Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlerden bu yana özgün  kent kültürü vasfı ile parmakla gösterilen uygar ve temiz bir kent olmasına rağmen yaşadığı kentle özdeşleşme kaygısı olmayan bireylerin sayısı arttıkça bu gelenek giderek yozlaşmaya devam ediyor. Bu olumsuzluktan oldukça rahatsız olan Bandırma sakinleri , kent içinde ortak kullanım alanlarında  çevreyi kirleten kamu mallarına  kaygısızca zarar veren, fuzuli işgal eden duyarsız bireylerin tutumlarını değiştirme adına  yerel yönetimlerin bir eğitim çalışma birimi oluşturulmasının yanı sıra Bandırma Kent Konseyi çalışma grupları çerçevesinde  caydırıcı cezalar önerme yetkisiyle  desteklenen  yöntemlerle FAHRİ KENT MÜFETTİŞLİĞİ oluşturularak  denetim misyonunu güçlendirilmesi için  hızla yürürlüğe konulması talebinde bulunuyorlar .

Yaşadığı kente sahip çıkmak sadece olumsuzlukları dile getirmekle eleştirmekle  değil herkesin kente dair kamusal alan sorumluluk bilincini yükselterek, bu konuda kısıtlı olanaklarla hizmet yapmaya çalışan görevlilere destek ve  katkı yapabilecektir.

09-05-2024 / EDİT : M.LEVENTOĞLU : FOTO. M.YAMANER