Binlerce köy 30 Bin TL Hibeden faydalanamıyor

 

Binlerce köy 30 Bin TL Hibeden faydalanamıyor
 
Büyükşehir belediyelerine bağlanarak “Mahalle” olan yüzlerce köy 30 bin TL hibeden yararlanamayacak.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının genç çiftçilere yönelik uygulamaya koyduğu 30 bin TL hibe projesinden büyükşehirlere bağlanan köylerin yararlanamadığı ortaya çıktı.
 
 
Köy yasa ile şehir oldu
 
2004 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı yasa ile “köy” statüsünden “mahalle” statüsüne dönüştürülen yerleşim alanları şehirler içerisinde görünüyor. Dolayısı ile Tarım Bakanlığının hibe koşulları arasında yer alan “Nüfusu 20 binden az Kırsal Alanda yaşamak” şartını bu köyler yasa gereği karşılamıyor.
 
5216 sayılı yasa ile Büyükşehir statüsünde olan bu köyler, 50 km mücavir uygulanan kısımlar içinde yer alıyor. Bu durumda köyler “kırsal alandan” çıkmış “şehir” alanına dahil olmuş görünüyor.
 
5216 sayılı yasa ile büyükşehire katılarak mahalle olan köy sayısının ise Türkiye genelinde 30 büyükşehir belediyesi düşünüldüğünde binlerce olabileceği kaydediliyor. Bu da yüzbinlerce vatandaşın mağdur olacağı anlamına geliyor.
 

Proje Yasaya mı Takıldı?
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerini Ulusal Tarım ile paylaşan Ankara Sincan Ziraat Odası Başkanı Zekeriya Gülmez,  sadece Ankara’da 330 civarında mahalleye dönüştürülmüş köy olduğunu söyledi.
 
Başkan Gülmez, Bakanlığın bu konuya acilen çözüm bulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Bakanlığımız başlatmış olduğu genç çiftçilere 30bin TL hibe projesi kapsamında, Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde 2004 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı yasa kapsamında Ankara ilinde yakla 330 köy projeden yararlanamamaktadır.
 
Ülkemizde 5216 sayılı yasa ile büyükşehir statüsünde olup 50 km mücavir alan uygulayan Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Bursa,  Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Mersin, Konya, Samsun, Sakarya  illerindeki çiftçiler mağdur olmaktadır. Genç çiftçi projesi 5216 sayılı yasaya takılmış oldu. Sincan Ziraat odası Başkanı olarak Tarım bakanlığı yetkilileri ve TZOB Genel merkezimize durumu ilettik.” dedi.  
 
 
Yakından Takip ediyoruz
 
Ulusal Tarım olarak siz değerli okuyucularımıza konuyu yakından takip ettiğimizi belirtmek isteriz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılacak konuya ilişkin açıklamayı an  be an sizinle paylaşacağız.

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL