CHP'li Fikret Şahin " İhale Temel Atma Töreninden 4 Ay Sonra Yapıldı"

TBMM Genel Kuruunlda bugün  gündem dışı konuşmaların ardından siyasi parti gruplarının önergeleri ayrı ayrı ele alındı.

CHP'li Balıkesir Milletvekili  Fikret Şahin 'in  Isparta Şehir Hastanesinin ihalesinin, temel atma töreninden yaklaşık 4 ay sonra yapıldığına dair  araştırma önerisi reddedildi. 

Fikret Şahin, Isparta Şehir Hastanesinin temel atma töreninin, 12 Mart 2014'te dönemin Sağlık Bakanı, AK Parti Isparta milletvekilleri ve firma yetkililerinin katılımıyla yapıldığını ve  ihale komisyonunun bir üyesinin, hukuka aykırı olduğunu belirttiği ihalenin iptali için Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunduğunu ancak bakanlığın buna rağmen  ihaleyi iptal etmediğini ileri sürdü. Şahin, "Şerefli bir devlet memuru, bu şekilde sizin ihalenize karşı çıkıyor. Türkiye'de artık şeffaf, hesap verilebilir ihale dönemi kapanmıştır. İhale bitmiştir, 'temel at, işi al' dönemi başlamıştır." dedi.

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile Fikret Şahin arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Daha sonra AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün,önerge ile ilgili olarak konuşmasında  Isparta Şehir Hastanesi ihalesinin mevzuata uygun olduğunu belirterek Kamu-özel ortaklığı ihalelerinde bütün süreçlerin gözden geçirilerek idare ile yüklenici firma arasında müzakerelerin yapıldığını, firmanın, daha düşük teklif vermeye zorlandığını ifade ederek  "İhale, genel şartnamelerin sonucunda yapımı üstlenecek firma belli olduktan sonra pazarlık süreci doğası gereği uzun sürmektedir. Çok güzel ve hayırlara vesile olan bir iş yapılmıştır." dedi.

Daha sonra yapılan Genel Kurul  oylamasında CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

03-11-2021/BGHA