Dursun Mirza VE Tolga Tosun'a Mektup

Dilimizdeki “Hırs” kelimesi Arapça kökenlidir. Bildiğimiz gibi “sonu bulunmayan istek” anlamına gelmektedir. Buradaki istek kişinin kendine dönük “sahip olma” isteğidir. Aynı kökten gelen “haris” kelimesi “hırslı”, “açgözlü”, “aşırı düşkün” gibi karşılıklarla özdeştir.
“İhtiras” kelimesi ise yine Arapça kökenli olup sözlük karşılığı “şiddetli arzu ve istek” “bir eğilimin bir amaca sürekli ve güçlü olarak yönelmesi” şeklindedir.
Balzac der ki,
“Hırs ve ihtiras başladığı noktada, saf duygular sona erer”
Shakespear ise,
“Hırsımızı, akıl yürütme ile yenmeye çalışmalıyız”  der...
Dursun Başkan,
Devrimci mücadele,hapisler zor günlerden sonra Bandırma CHP siyasetinde var olmuş, çabalamış, örgütlü yaşama inanmış ve mücadele  etmiş onurlu bir duruş sergilemişsin.
Belki maddi-manevi kayıpların olmasına rağmen siyasi mücadeleden vazgeçmedin ve Bandırma halkının takdirini topladın. 
2014 yılı seçimlerinde Chp'nin seni aday göstermesi ve  Bandırma halkı da ( yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı )  seni bağrına basarak belediye başkanı yaptı..
5 yıl boyunca Bandırma ve halkına  hizmet etmek için uğraştın, Büyükşehir belediyesinin engellemesine rağmen kendince güzel hizmetler vermeye çalıştın.
Bandırma'ya verebileceğin kadar güzel şeyler verdin, karşılığında güzel bir isim ve saygınlık kazandın
Gel, Bandırma halkının gönlünde yer edindiğin saygınlığını koru, Siyaset basamaklarını sindire sindire çıktın, hızla düşme, biraz soluklan yeni siyasi hedefler belirle..
Yukarıda tanımını yaptığım hırs ve ihtirası bir kenara bırak, yanlışlık yapma.
CHP Bandırma Belediye Başkan adayı Tolga Tosun'a destek ol,olalım ki içinden geçtiğimiz zorlu günleri birlik ve dayanışmayla aşalım ismin, duruşun örnek olsun.
Bandırma kazansın..
Unutma ki!..
İnsanın yapısında aşırı hırs ve ihtiras tehlikelidir. Hedefine ulaşmak için her şey mübah sayılır örneklemesi önce etik değildir.
Hırs ve ihtirasına yenilmiş siyasetçilerin isimlerini insanlar hatırlamazlar..
Düşün!..
Bülent Ecevit, Erdal İnönü, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Altan Öymen takdir edilip CHP'de saygın isimler olurken, Hırsı ve İhtirası nedeniyle Deniz Baykal ve Önder Sav aynı karşılığı bulamıyorlar?..
Özeleştirini yap sakince..
Seçim zamanı gece gündüz demeden size destek veren insanların seçildikten sonra, nasıl olsa seçildim artık onlara ihtiyacım yok algısını neden yarattığını,
Örgütleri dizayn ederek nasıl olsa önseçim yapılır ve ben yeniden seçilirim mantığı ile geleceği planlayıp ama siyaset te  her zaman iki artı iki eşittir dört etmezi hesaplamadığını..
Nasıl seçildiğini unutup, birkaç goygoycunun yüceltmesine inanıp güç zehirlenmesine neden yakalandığının ve herşeyi ben bilirim deyip danışman kadrolarla neden çalışmadığını, 
Kollektif akıl, profesyonel ekiple geleceği planlayamazsan, bir dönem sonra geldiğiniz yerde olunmacağı sonucunu düşün..
***
Başkan adayı Tolga Tosun'a
Siyasette farkına varamadığınız kadar günler hızlı geçer, boş zamanınız olmayacağı gibi boş işler ve vaktinizi çalan insanlarla oyalanmayın. 
Seçim zamanı  çok çabuk gelir, bu zaman içerisinde hırs ve ihtirasınızın kurbanı olmayın. 
Geldiğiniz yerin kıymetini bilin ve ne oldum değil de ne olacağım diye düşünün. 
Hırs ve ihtiras sizin etrafınızdaki insanların sizden uzaklaşmasına ve yalnız kalmanıza sebep olur, yalnız politikada değil yaşamın her karesinde size her türlü yanlışlığı ve kötülüğü yaptırır.
Sizi aşırı yücelten insanlardan uzak durun ki sonunuzun başlangıcı olan güç zehirlenmesi hastalığına yakalanmayın, 
Doğru işler doğru ve geniş vizyona sahip insanlarla yapılır, ayrıca doğruyu en çok size muhalif olanları dinleyerek görebilirsiniz..
Kollektif akıl, profesyonel ekiple geleceği planlayamazsanız, bir dönem sonra geldiğiniz yerde olamazsın. 
Başarılar dilerim...

Konfüçyüs şöyle der,
 “Yüce bir mevkiye sahip olamadığından değil, o mevkiye layık olamayacağından dolayı endişe et.” 
***
Peki ben bunları yazdım, ben kimim ?..
Ben bir "HİÇ"im!..

“Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.”  Hz. Mevlana.
Vesselam
Ozan Ozanca

30-01-2019