Ensar Aytekin " Bor Karbür Tesisini Devlet Yapsın"

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin, Bandırma’da temeli atılan ve Çinli şirketin inşaat ve makine ekipmanlarını kuracağı Bor Karbür tesislerinin  Eti Maden aracılığı ile yapılması gerekirken, TR Bor teknolojileri A.Ş. adı altında ortaklık yapısıyla gerçekleştirilmesine karşı çıktı. Ensar  Aytekin,  “Tank Paleti sattıkları BMC’ye şimdi de Savunma Sanayinin en kritik üretim malzemesi olan Bor Karbür tesislerini veriyorlar.Anlaşılan o ki tezgah kurulmuş. Şimdi bu gerçekliğe rağmen bor gibi savunma sanayimiz için hayati önemli olan bir tesisin devlet dururken özel bir şirket aracılığıyla gerçekleştirilmesi akıl alır gibi değildir. Bu yanlıştan derhal dönülmesi gerekir” ” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in sosyal medyada da ilgiyle karşılanan Bor Karbür Fabrikası Açıklaması: 

“Geçtiğimiz hafta yerli ve milli savunma sanayimiz için hayati önem taşıyan bir tesisin temeli Bandırma’da atıldı. Enerji Bakanı’nın da katıldığı bu açılışta savunma sanayinin hammaddelerinden olan ve dünyanın en büyük rezervlerinin ülkemizde yer aldığı Bor’un bir türevi yaratılacak. Bor Karbür’ün stratejik bir ürün olmasından dolayı, bu üretimin devletin temel önceliği olması gerekiyor. Haliyle kurulacak Bor Karbür tesisinin de tüm üretiminin devlet kurumu olan Eti Maden aracılığıyla yapılması gerekiyor. Ancak bakıyoruz ki, bu yatırım için Eti Maden’in %33 ortaklığıyla oluşan bir iştirak oluşturulmuş. TRBOR TEKNOLOJİLERİ AŞ adı ile oluşan bu yapı, yatırımın üzerine gölge düşürmeye imkan tanıyor. Firmanın ortaklığı incelendiğinde SSTEK, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Eti Maden ve Bor Savunma Teknolojileri olduğu görülüyor. Bu ortaklardan olan Bor Savunma Teknolojileri bir özel şirket. Ve ticaret sicilde sahibi olan kişi de Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk olduğu görülüyor .İşin ilginç bir yanı daha var ki, o da aynı TRBOR Teknolojileri AŞ’nin içerisinde “paydaşlar” diye bir bölüm var. Orada da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ve BMC var.

Açıklamasının devamında bu ortaklık yapısına rağmen Bor Karbür tesislerinin  Katarlılara satılacağı iddiasında bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin  Tank Palet Fabrikasının Katar ordusuna satılması ile tüm askeri sırların da Katarlıların eline geçeceği konusunu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu her fırsatta dile getiriyor. BMC’nin Tank Palet’ ten sonra gözünü Bor Karbür’e dikmesi de savunma sanayimiz için bir skandaldır.Anlaşılan o ki tezgah kurulmuş. Şimdi bu gerçekliğe rağmen bor gibi savunma sanayimiz için hayati önemli olan bir tesisin devlet dururken özel bir şirket aracılığıyla gerçekleştirilmesi akıl alır gibi değildir. Bu yanlıştan derhal dönülmesi gerekir” 

04-11-2019