İsrail'de Kabalist Zohar Kutlamalarında Trajedi .45 Kişi Ezilerek Öldü

İSRAİL'DE KABALİSTİK DİN BAYRAMI TRAJEDİYE DÖNÜŞTÜ

İsrail'de aşırı dincilerin bayram  kutlamalarında trajedi yaşandı ve kalabalıklarda sıkışan 45 kişi öldü çok sayıda yaralanma var.
İsrail Cumhurbaşkanı Netanyahu ulusal yas ilan etti;
Lag B'Omer festivalinin münasebetiyle Perşembe gecesi kuzey İsrail'de ultra-Ortodoks Yahudilerin katıldığı toplu din  toplantısında en az 45 kişi öldü ve 150'den fazla kişi yaralandı.

İsrail'de yapılan her yıl kutlanan  Meron Dağı'ndaki ikinci yüzyıl bilgesi  Shimon Bar Yochai'nin (kısaltması Rashbi ile de bilinir ) mezarında gerçekleşen toplu kutlama da felaket yaşandı.

Efsaneye göre Bar Yochai, Lag B'Omer'da öldü ve o gün Zohar olarak bilinen Yahudi mistisizmi kitabının temelini oluşturan derin kabalistik sırları ortaya çıkardı . O zamandan beri, bazı Ortodoks Yahudi mezhepleri mezarda ateş yakarak  ve dualarla gizemli dinsel içerikli anma törenleri düzenleniyor. Ancak son yıllarda, yıllık olay yüz binlerce insanı Meron Dağı'ndaki küçük komplekse çeken bir kitlesel toplantıya dönüşmesine önlem alınmaması trajediyi hazırladı.

İsrail kurtarma servisince yapılan  açıklamada, aşırı kalabalıkların düzensizliğinin Perşembe günkü trajediye yol açtığını söyledi.

Bar Yochai'nin mezarının önünde kurulan tiyatro benzeri alana, yetkililerin o zamanlar kaygan olduğunu söylediği dar eğimli metal bir yürüyüş yolu ile erişiliyor. İnsanlar dayanaklarını kaybetmeye başladıkça, arkalarındaki kişilerin üzerine düştüler. Kaldırıma sıkışan insan sayısı manevra yapmayı imkansız hale getirdi ve olay yerinden kaçmaya çalışırken çok sayıda insan ayaklar altına alındı ​​ve ezilerek öldü

Kurtarma çalışmaları gece boyunca sürerken ölü ve yaralılar arasında çok sayıda çocuklarında olması ülkede ve dünyada üzüntü yaratırken  yıllar önce Mekke de yaşanan benzer olayın bu kez  Laik bir ülke olan İsrail'de beklenmeyen tedbirsizlikler nedeniyle yaşanması şaşkınlıkla karşılandı.Ülkede matem ilan edildi.  https://www.youtube.com/watch?v=9alFcyQoQ0g

30-04-2021/DIŞ HABERLER SERVİSİ KAYNAK İSRAİL TODAY/ Twitter . @moshe_nayes