Namık Havutça 'dan Çarpıcı Açıklamalar

 CHP Balıkesir önceki dönem Milletvekili Namık Havutça " CHP de önseçimin tüzükle mecburi olması gerektiğinde ısrarcıyız. CHP, AKP'leşmemeli. Parti içi demokrasi rafa kalkmamalı. Kontenjan haricinde diğer tüm milletvekilleri ön seçimle gelmeli" dedi.

2011 Türkiye genel seçimleri'nde CHP Balıkesir milletvekili olarak meclise giren Havutça, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) İçişleri Komisyonu, Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, Soma Araştırma Komisyonu, dört Bakan Hakkında Açılan Soruşturma Komisyonu üyesi olarak temsil etti. Haziran 2013'te CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu’na seçildi. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP Balıkesir milletvekili seçildi

CHP nin en kısa sürede önseçim kuralına geçmesi gerektiğini  ifade eden Havutça siyaset benim için bir meslek değil yaşam biçimi. 2 kez yılın siyasetçisi seçildim. Önümüzde ki  kurultayda Parti meclisine aday olma hakkı olsa da adaylık teşebbüs niyetinde değilim milletvekilliği ünvanımız olmasa da halkımızın  hizmetkarı olmaya devam ediyoruz bu benim yaşam biçimim ifadesini kullandı.  Havutça " Yeni anayasa taslağı yazılımıyla ilgili ne mücadeleler verdik .Sayın Genel Başkanım Kılıçdaroğlu'nun en güvendiği milletvekillerinden birisiyim ve hala sık sık görüşüyorum. ısrarlı talebine rağmen özellikle makam mevki istemedim .Önemli olan halka dokunmak sıkıntılarını dile getirmek paylaşmak. Ancak bakıyoruz şimdi sekiz seçimde kaybetmişiz. Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığın da  desteğimiz Kılıçdaroğluyla alakalı değildi. CHP de demokrasinin yolunu açmalıyız önseçimin tüzükle mecburi olması gerektiğinde ısrarcıyız. CHP, AKP'leşmemeli. Demokrasi rafa kalkmamalı. Kontenjan haricinde diğer milletvekilleri önseçimle gelsin.

03-02-2023