Nükleer Enerji Mi? Yenilenebilir Enerji mi?

Bilim adamları, bizi ultra düşük karbon enerjisine her zamankinden daha yakın hale getiren pratik nükleer füzyona yönelik büyük bir atılım yaptılar.

Oxford'daki Ortak Avrupa Torus'undan (JET) gelen ekip, nükleer füzyon yoluyla 59 megajul enerji üretmeyi başardı. Bu, Birleşik Krallık Atom Enerjisi Kurumu'na (UKAEA) göre 1997'de kırılan bir önceki rekorun iki katından fazla.

Sonuçlar, fosil yakıtlara temiz bir alternatif olarak nükleer enerjinin savunucuları için iyi haber.

UKAEA yaptığı açıklamada, "Enerji üretimini karbondan arındırarak iklim değişikliğinin etkilerini ele almak için baskılar arttıkça, bu başarı füzyonun yol haritasında küresel enerji kriziyle mücadelede güvenli, verimli, düşük karbonlu bir yol olarak ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır." Dedi.

"Bugün açıklanan rekor sonuçlar, füzyon enerjisinin güvenli ve sürdürülebilir düşük karbonlu enerji sağlama potansiyelinin dünya çapındaki en açık göstergesidir."

UKAEA CEO'su Ian Chapman, sonuçların "dönüm noktası" olduğunu ve bizi neredeyse emisyonsuz enerjiye "büyük bir adım daha yaklaştıracağını" söyledi.

Chapman, "İklim değişikliğinin etkilerini ele almak için önemli değişiklikler yapmamız gerektiği açık ve füzyon çok fazla potansiyel sunuyor" diyor.

"Gezegeni gelecek nesiller için korumaya yardımcı olan düşük karbonlu, sürdürülebilir bir temel yük enerjisi kaynağı sağlamak için gereken bilgiyi oluşturuyor ve yeni teknolojiyi geliştiriyoruz.

"Dünyamızın füzyon enerjisine ihtiyacı var" diye ekliyor.

Fosil gaz ve nükleer artık 'yeşil' diyor AB, peki bu bizim için ne anlama geliyor?
Çernobil: Nükleer felaket neden tesadüfi bir çevresel başarıydı?
Nükleer füzyon bloktaki 'en sıcak' yeni yenilenebilir mi?
Nükleer fisyon ve nükleer füzyon arasındaki fark nedir?
En basit ifadeyle, hem fisyon hem de füzyon atomlardan enerji üretir.

Nükleer fisyon, ağır, kararsız bir çekirdekten gelen uranyum atomlarının iki veya daha fazla hafif çekirdeğe ayrıldığı enerji santrallerinde şu anda kullanılan yöntemdir.

Nükleer füzyon ise bunun tam tersidir ve iki hafif atomun daha büyük bir atoma kaynaşmasını içerir. Bu süreç, güneşin kalbinde olanları yeniden üretmeyi amaçlar.

Nükleer füzyonun destekçileri onu yarının enerjisi olarak görüyorlar. İşlem, geleneksel bir nükleer santralden çok daha az radyoaktif olan çok az atık üretir. Füzyon ayrıca sera gazı üretmez.

Nükleer füzyon, varsayımsal olarak, zararlı gazlar salmadan kömür, petrol veya gazdan dört milyon kat daha fazla enerji üretebilir.

Nükleer füzyon güç üretmek için ne kadar sürede kullanılabilir?
Araştırma hala çok erken aşamalarında ve bugünün duyurusu yalnızca beş saniye boyunca füzyon enerjisi yaratma olasılığını gösteriyor - sürecin uygulanabilir olması için yeterli değil.

EUROfusion konsorsiyumundan Tony Donne, gelecekte daha verimli makinelerle "füzyonu beş saniye sürdürebilirsek, bunu beş dakika ve sonra beş saat boyunca yapabiliriz" diye tahmin ediyor.

Oxford'da toplanan veriler, Fransa'nın güneyinde yapım aşamasında olan ve JET'ten bile daha gelişmiş olan ITER reaktörü için de faydalı olabilir olduğunu gösteriyor.Bu demektir ki sınırsız ucuz ve karbonsuz sera gazısız enerji.

Peki. Nükleer enerji gerçekten bu kadar yeşil mi?
Birçok çevre grubu uzun süredir nükleere karşı çıkıyor.

Friends of the Earth, örgütün kurulduğu 1971 yılından bu yana nükleer yollara karşı.

Friends of the Earth UK'den bir makale , "Birleşik Krallık'ta yeni nükleer santrallerin inşasını desteklemiyoruz" diyor .

"Birleşik Krallık, açık deniz rüzgarı, gelgit ve güneş gibi devasa yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kutsanmıştır. Bağımsız uzmanlara göre, bunlar ihtiyacımız olan tüm enerjiyi sağlayabilir.

"Yenilenebilir enerji, mevcut nükleer enerji teknolojilerinin sorunlarına da sahip değil."

Greenpeace, nükleer enerji hakkında benzer argümanlar öne sürüyor ve "enerji sorunlarımıza bir çözüm olarak lanse edilse de, gerçekte karmaşık ve inşa edilmesi oldukça pahalı" olduğunu belirtiyor.

Her iki grup da nükleer enerjiye yatırılan paranın yenilenebilir kaynaklara daha verimli harcanacağını savunuyor.

10-02-2022/Kaynak Euronews- Edit:  M.LEVENTOĞLU