Özgürlük ve Dayanışma Partisi " Sol Parti" Oldu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin adı değişti.
22 Ocak 1996 yılında  sol orgütlerin birleşmesi ile kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi, siyasi hayatına  Sol Parti ismiyle devam edecek.

Birçok farklı sol kesimden gelen hareketlerin birleşmesi ile 22 Ocak 1996 tarihinde kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) isim değiştirdi.

Parti, bugün olağanüstü kongreye gitti. Tüzük değişikliğinin yapılacağı kongre, saat 10.00’da Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirildi. Kongrenin bir numaralı gündem maddesi ise partinin isim değişikliği oldu. Parti yönetimi iki isim üzerinde duruyordu. Bunlardan biri “Sol Parti”, diğeri ise “Sosyalist Sol Parti” olarak düşünülüyordu.

ÖDP 8. Olağanüstü Kongresi Konferans delegeleri tarafından kabul edilen partinin isim değişikliği önergesi kongre delegelerinin oylarına sunulmasının ardından delegeler "Sol Parti" adını ve yeni logoyu kabul etti.

22 Ocak 1996 yılında bir çok farklı sol örgütlerden  gelen hareketlerin birleşmesi ile kurulan solda birlik mücadelesinde siyasi iktidarların ürettiği sahte tabela  partilerle  bölmeyi başardığı  Türk sosyalistlerinin merkez partisi olarak  tüm baskılara rağmen ayakta kalmayı başararak bugüne gelen ve yarınlara umut olan ÖDP  Sol Parti ismiyle siyaset hayatına devam edecek. ÖDP, 2004 yerel seçimlerinde Artvin Hopa'yı ve Yozgat'ın Sorgun belediyelerini kazanmıştı. 2007 genel seçimin ise partide o dönem Genel Başkan olan Ufuk Uras tartışmaları yaşanmış, Uras bağımsız olarak Meclis'e girmişti.
2016 yılında gerçekleştirilen 8. Olağan Kongresi'nde Eş Başkanlık değiştirilerek yerine Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya olarak  5 kişilik Başkanlar Kurulu getirilmişti. 

22-12-2019