Satranç 'a olan İlgi Futbolu Geçti

Türkiye’de en fazla lisanslı sporcu satrançta …

SATRANCA OLAN İLGİ FUTBOLU GEÇTİ

İŞ BANKASI'nın sponsorlüğünde gerçekleştirilen etkinlikler satrancı Türkiye'nin 1 numaralı sporu haline getirdi.

Türkiye’de sürekli gündemde olan futbolda 615 bin 107 lisanslı sporcusu bulunurken, 81 ilde yapılan çalışmalar sonucu 639 bin 503 lisanlı sporcu ile ilk sırada yer alan satranç hakkında Medya Takip Ajansı Interpress’in yapmış olduğu araştırmaya göre, 2015 Ocak ayından bu yana yazılı basına 20 binden fazla haberin yansıdığı tespit edildi. 

Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, Türkiye Satranç Federasyonu’nu Milli Eğitim Bakanlığı ile 2005 yılında imzaladığı protokolle satrancın seçmeli ders olarak okullara girmesini sağlarken, yapmış olduğu etkinlikler, düzenlediği turnuva ve şampiyonalarla son bir yılda yazılı basında Türkiye Satranç Federasyonu hakkında 3 bin 291 haber çıktığı belirlendi. 2010 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı olan Gülkız Tulay’ın yapmış olduğu açıklamalar ve katıldığı etkinliklerle ilgili yazılı basında hakkında çıkan 675 haberle gündeme geldiği tespit edildi. 

Ülkemizde satranca olan ilginin son örneği Antalya’da düzenlenen ve  toplam 1.707 sporcunun katıldığı 2016 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası oldu. 7-12 yaş arası on iki katagoride düzenlenen şampiyonada oynadığı bütün maçları kazanarak 9 yaş grubunda şampiyon olan “Taha Özkan” dikkatleri üzerine çekerken, “Doruk Öztürk”, “Elvin Esma Büyük”, “Kerem Erten”, “Elif Zeren Yıldız”, “Nilsu Enç”, “Efe Hakan Öztürk”, “Suğra Tepeli”, “Işık Can”, “Safiye Öykü İnce”, “Ahmet Utku Üzümcü” ve “Sıla Çağlar” da katagorilerinde birinci olan diğer sporcular oldular.

MEDYA TAKİP İNTERPRESS