Sema Kırcı'dan ; “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. Yılı” Kutlama Mesajı

 

Ak Parti Balıkesir Milletvekili ve Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığa olan sarsılmaz bağlılığının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yıldönümünü bir mesajla kutladı.

Kırcı mesajında şu satırlara yer verdi. “Yurdun dört bir tarafı işgal altındayken Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini, Türk Milleti’nin bağımsızlığa verdiği önemi ve tutkuyu en güzel şekilde yansıtmaktadır.

Aziz Türk milleti küllerinden yeniden doğarak, bağımsızlık mücadelesi için yaşlı genç demeden; kadın çocuk demeden, canını dişine takarak mücadele etmiş ve destansı mücadelesi ile tarihe unutulmaz bir sayfa açmıştır. İstiklal Marşımız vatanımızın dört bir yanı düşman işgali altındayken Merhum Mehmet Akif’in kaleme aldığı ve milli mücadelemizin özünü yansıtan, bağımsızlık ve özgürlük uğruna verdiğimiz mücadeleyi ölümsüzleştiren muhteşem bir eserdir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ sözleri ile mücadelenin değerini vurgulamıştır. Bugün sürdürdüğümüz yaşam, sahip olduğumuz değerler İstiklal marşımızda ifade bulan mücadelemizin derin izlerini taşımaktadır.

Bugün topraklarımızda huzur içerisinde, başımız dik, bağımsız yaşamamızın sembolü ve özgürlük tutkumuzun en net ifadesi olan İstiklal Marşımız 1921 tarihinden günümüze olduğu gibi, dünya durdukça memleketimizin her köşesinde aziz milletimiz tarafından büyük bir onurla ve coşkuyla okunmaya devam edecektir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşımız Türk Milletinin gerektiğinde ülkesine yöneltilen tehditler karşısında tutunacağı kararlı tavrın nişanesidir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı ile Türk Milletinin bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını yedi düvele ilan etmiştir. Zorlu koşullar altında milletimize; umut, güven ve inanç aşılayan bu dizeler, aynı zamanda Türk Ulusunun inancının ve ferasetinin de en değerli göstergelerinden biridir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıldönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve bu vatan uğruna canını hiçe sayan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL