Turhan Çömez 12 Yıl Sonra Bandırma'da Ailesiyle Kucaklaştı

AKP Balıkesir eski milletvekili Dr. Turhan Çömez,İngiltere'de kaldığı 12 yıldan sonra dün uçakla Sabiha Gökçen Havaalanına geldi ve bir gece  İstanbul'da kaldıktan sonra bugün   Bandırma'ya gelerek ailesiyle ve sevenleriyle hasret giderdi.

Çömez'e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bandırma'da ilk olarak emekli asker Cengiz Özkan ve Fahri Aydemir isimli vatandaşların cenazesine katılan Çömez, daha sonra ailesi ve sevenleriyle bir araya geldi, hasret giderdi.
Turhan Çömez, Bandırma Cumhuriyet meydanında yer alan baba evi önünde toplanan vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma da yaptı. Çömez, “ Çok değerli hemşehrilerim 12 yıl aradan sonra sizlerle kucaklaşmak benim için mutlulukların en büyüğü  Büyük bir zulüm, büyük bir iftira, büyük bir saldırı tam 12 yıl sonra sona erdi. Ve ben bu 12 yıl boyunca yüreğimdeki sevgiyi  hiç bir zaman kaybetmedim.  Şükürler olsun ki bugün sizlerle beraberim. Geçmişe bakmak istemiyorum. Benim yüreğimde kine öfkeye yer olmamıştır.  Bu zulme vesile olanlar, bu zulme sebep olanlar bugün yurtdışında, ben buradayım. 12 yıl boyunca sizin hasretinizle, size hizmet etme hasretiyle yaşadım Bu alçak çeteler şu anda Türkiye de değiller. 12 yıl boyunca İngilterede hayata yeniden başladım dilini kültürünü öğrendim yeniden sınavlara girddim yüzlerce doktor yetiştirdim Türkiyeden gelenlere yardımcı oldum. Bizim yüreğimiz insan sevgisi dolu . Ben gururla karşınıza çıktım desteğinizi hiç eksik etmediniz size yürek dolusu şükranlarımı sunuyorum. Allah hepinizden razı olsun  ” dedi.

2008 yılında AKP'den istifa ettikten birkaç ay sonra Ergenekon kumpas davalaı sürecinde aleyhine açılan davalardan dolayı  Çömez hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Bu sırada dil eğitimi için İngiltere'de olan Çömez, bir daha yurda dönemedi. İngiltere hükümetine iltica başvurusunda bulunan Çömez, orada doktorluk mesleğine devam etti ve hastane açtı. Dünya doktorları projesiyle Afrikada verdiği hizmetlerle birlikte mesleğinde gösterdiği özverili çaba nedeniyle Turhan  Çömez'e Büyük Britanya Lordlar Kamarası  ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Parlamentosu tarafından yılın ‘en başarılı doktoru' ödülü verildi. Hakkında açılan davalardan beraat kararı çıkmasından sonra ilk iş olarak Türkiye'ye dönerek ailesiyle kucaklaştı.

31-08-2019/BANDIRMA GERÇEK/video ESRA GÜVEN