14 Belediye'nin MARMARA Toplantısından Çözüm Değil Tavsiye Çıktı

Marmara Bölgesi'nde yer alan 14 şehir  belediyesinin oluşturduğu Marmara Belediyeler Birliği Marmara Denizi başta MÜSİLAJ olmak üzere bölgenin çevresel sorunlarını ve acil önlemler üzerine İstanbul'da toplantı düzenledi.

Toplantıda bölgenin  ekonomik durumu, öngörülen iklim krizi, güncel göç sorunları ve  doğal afetlere yönelik 'risk' haritasını oluşturulurken çözümlere yönelik somut bir çözüm açıklaması yapılmazken tespit ve öneriler açıklandı.. Toplantı sonuç açıklamasında konuyla  İlgili bakanlıklar başta olmak üzere kamu kurumlarına 'tavsiye' niteliğinde rapor sunulması kararlaştırılırken  "Marmara Bölgesi için yangın söndürme uçağı alınması, su kıtlığına çözüm arayışları" gibi palyatif öneriler sunuldu.

TEK BAŞINA ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, toplantı gündemine paralel olarak hazırlanan çerçeve belgesiyle, sorun çıkmadan öneriler üretmeyi amaçladıklarını açıklarken " Biz hep sorun çıktıktan sonra ne yapacağımızı konuşuyoruz. Ancak artık sorunları önceden görüp üzerine plan ve projeler yaparak yolumuza devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki; bu anlayışı kesin çözümü beraberinde getirmiyor" diyerek sorunlara somut çözümlerin  belediyelerin kamu kurumlarıyla birlikte hareket edilerek gerçekleşmesine bağlı olduğunu" ifade eden paylaşımda bulundu.

24-10-2021- BGHABER MERKEZİ