Ahmet Akın Basın Toplantısında İktidarın Enerji Politikalarını Eleştirdi

Ahmet Akın Basın Toplantısında İktidarın Enerji Politikalarını  Eleştirdi. Akın İktidarın ülkeyi freni patlamış kamyon gibi yönettiğini söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve  Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Bandırma Grand Asya Otel'de  düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle buluştu. CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ,Belediye Başkan Yrd. Metin Ok , Belediye Meclis üyesi Fatma Sibel Karabacak'nın da katıldığı basın toplantısında gündemle ilgili konulara dair açıklamalarda bulunan Ahmet Akın gazetecilerin sorularına da yanıt verdi.
 Konuşmasının başında  Dursunbey’de yaşanan deprem için geçmiş olsun diyen Ahmet Akın, iktidarın enerji politikalarını sert eleştirilerde bulundu.  İktidarın halka yaşattığı ekonomik buhrandan sonra bir de enerji buhranı yarattığını belirten Akın “ Türkiyede bir arz güvenliği sorunu var. İktidar ülkeyi treni patlamış kamyon gibi yönetiyor. Devrildi devrilecek. Biz halkın sesine tercüman oluyoruz bize de  söylüyorlar biz de anlatıyoruz. Vatandaş seçim istiyor. Bakın diyorlar yönetemiyorlar siz söyleyin diyorlar ama korkuyorlar. Yönetilemeyen bir Türkiye var. Neden Ayşe teyzem ezilecek vatandaşımız ezilecekte beş kişi kazanacak . Yüzde onluk iş kaybı bir sonraki ay faturalarımıza yansıyacak. İktidar sadece fedakarlık bekliyor. Ben fedakarlık kelimesini anlamadım. AK Parti iktidarı enerjide de ekonomide de politika üretmiyor. Her kesimden fedakârlık bekliyor. Ülke bir buhran yaşıyor buhranı çözmesi gereken AK Parti iktidarı ölü taklidi yapıyor. Duymuyor, görmüyor, bilmiyor; sözde. Fedakârlığı iktidar mı yapıyor? Yoksa zamlarla boğuşan vatandaşlarımız mı yapıyor? Aba altından bu ülkenin üreticilerine sopa gösteriliyor. ” dedi. 

Açıklamasında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz bu krizden üreterek çıkacağız” şeklindeki açıklamasını anımsatan Akın “Aynı günün akşamında Enerji Bakanı dedi ki, organize sanayi bölgelerine gizli bir yazı gönderdi, ‘kısıntıya gideceğiz’ dedi. Yani iktidarın birbirinden haberi yok. Genel Başkanları diyor ki, ‘üreterek kalkınacağız’, Enerji Bakanı diyor ki ‘üretimde kısıtlamaya gideceğiz.’ İşte bu yönetilemediğinin birbirlerinden habersiz olduklarının en büyük göstergelerinden birisidir” şeklinde konuştu.Kesintiler tedarik zincirini bozacağını dile getiren Akın “Bunlar vatandaşımıza ürün maliyeti olarak yüklenecek. Yüzde 33 lük kayıp vatandaşa zam olarak yansıyacak. Hayat pahalılığı daha da artacak. Bu durum devam ederse, ürün bulmada da sıkıntı çekeceğiz” dedi. AK Parti iktidarı enerjide de ekonomide de politika üretemediğine dikkat çeken Akın “Biz bunu yaşıyoruz. Vatandaşımız cebinde yaşıyor, esnafımız cebinde yaşıyor, hepimiz yaşıyoruz çözüm üretmiyor. Ne yapıyor? Her kesimden fedakârlık bekliyorlar. Tutturmuşlar fedakârlık. Sanayi Bakanı Mustafa Varank, enerji krizinin sanayicilerin üstlenmesini adaletli bulmayan sanayicilere de adeta aba altından sopa göstererek, ‘fedakârlıksa herkes fedakârlık yapıyor’ diye söyleniyor. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, ‘fedakârlığı sanayicilere yüklemek zorunda kaldık’ diye itirafta bulunuyor. Ülke bir buhran yaşıyor buhranı çözmesi gereken AK Parti iktidarı da ölü taklidi yapıyor. Duymuyor, görmüyor, bilmiyor; sözde. Konuyla ilgili bakanlar kalkıyor, ‘biz büyük bir özveriyle çalışıyoruz’ diye açıklamalar yapıyor, yine fedakârlık edebiyatı yapıyorlar. Şimdi ben Bandırma’dan, vatandaşlarıma sormak istiyorum, fedakârlığı enerjiyi yönetemeyen, ekonomiyi yönetemeyen hatta ülkeyi yönetemeyen iktidar mı yapıyor? Yoksa bu zamlarla boğuşan, hayat pahalılığı altında ezilen vatandaşlarımız mı yapıyor?” ifadesini kullandı.Art arda gübreye yapılan zamların üreticileri perişan ettiğini söyleyen Ahmet Akın “Çiftçimiz tarlasına gübre atamaz duruma düştü. Ekmesi gereken gübreyi ekemediği için Türkiye artık gübresiz ekim ile tanıştı. Bunun faturası hasatta karşımıza çıkacak. Tarım Bakanı sanki ülkede tarımı bitirmek için göreve gelmiş. Üreticilere sizde kepek ekin diyen bir bakanımız var.
Süt üreticileri de artan yem fiyatları karşısında çaresiz durumda. 1 kilo süt ile 1,5 kilo yem alınması gerekirken şimdi sür üreticileri sadece 1 kilo süte karşılık 1 kilo yem bile alamıyor.
Süt üreticileri süt hayvanlarını kesime yolluyorlar. Son zamanda 2 bin süt hayvanı kesime gitti. Ufukta süt krizi görünüyor.”
Eti Maden Şirketini özelleştirmek için iktidarın fırsat kolladığını belirten Milletvekili Ahmet Akın “Açıkça söyleyelim ki Eti Maden bizim kırmızı çizgimizdir. Sayın vekillerin Eti Maden şirket olduğu için satılamaz söylemleri gerçekleri yansıtmıyor. Aksine Eti Madenin şirket olması ile özelleştirme daha kolay yapılabilir. Milletvekillerinin haberleri bile olmadan bir gece yarısı kararnamesi ile özelleşebilir. Buradan uyarıyorum. Sakın böyle bir şeyi akıllarına bile getirmesinler.” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=Y6yeKkIRbrU

27- 01-2022/ EMEL MORALI