Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu Bandırma'da Yapıldı.

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu Bandırma'da Yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Balıkesir Kent Konseyi tarafından 3’üncüsü düzenlenen Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu Bandırma Grand Asya Hotel’de başladı.  Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik” temasıyla 3 gün sürecek sempozyumda, konunun uzmanları tarafından Balıkesir’deki kazı çalışmalarının durumu ele alınıyor. Sempozyumun son gününde ise; Bandırma ve Erdek’teki kazı alanlarında incelemeler yapılacak.

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunda konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun “Tarihin en önemli kesişim noktalarından biri olan Bandırma her daim önemli bir kent pozisyonunda yer almıştır. Bunun önemini de gerek Daskyleion antik kentinin varlığından hem de sınırlarımıza yakın olan Kyzikos Antik Kentinin var olması özelinde anlayabiliriz. Bu iki antik kentin en temel özellikleri bulundukları tarihi çağ içerisinde dönemlerinin en önemli ve en özel kentleri olmasıdır. Daskyleion antik kentinin Anadolu medeniyetinin merkezi, Kyzikos antik kenti ise döneminin en zengin liman kentidir. Bu iki değerli mirasın ve kültür hazinesinin korunması ve turizme kazandırılması için tüm çabamızla desteklerimizi sunuyoruz. Gerek maddi yönden gerekse manevi yönden bu iki değerli kazının kentimiz kültürel mirasına katkı sunduğu bir gerçek. Bu vesile ile kentimizde gerçekleşen Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunun bilim dünyasına ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’da konuşmasında  “Belediyecilikte 5 tane şiarımız var. Katılımcı Belediyecilik de bunlardan bir tanesi. Şehirde söyleyecek sözü olan herkesin fırsat bulması ve işlerini yapmasını ifade ediyor. Bu anlamda Balıkesir’de bir birliktelik var. Siyasi görüşü ne olursa olsun, yaptığı işte uzman olan insanları bularak bir araya getirip, o değeri Balıkesir’in faydasına dönüştürmek. Bunda oldukça başarılılar. Çok fazla ödül aldık. Bu sempozyum sürdürülebilirlikle alakalı. Arkeolojik çalışmalar sürdürülebilir olduğunda başarıya ulaşılıyor. Bu noktada; Valimizin ve üniversitedeki hocalarımızın tam desteğini alıyoruz. Her geçen gün kamuoyunun da desteğini alarak artı bir değer olarak arkeolojik kazıları gündemde tutabiliriz. Balıkesir, Türkiye ve Dünya tarihi için önemli olan bu kazılarda görev alan ve sempozyuma destek veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Yerel yöneticiler olarak tam destek veriyoruz. Şehrimiz için güzel işler yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Programa   Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal,  Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir ve Bandırma Kent Konseyi üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

17-11-2022/BBB BASIN