Bursa'nın Zehirli Havası Bandırma'yı da Etkiliyor

Bandırmalılar komşu metropol Bursa'nın hava kirliliğinden yoğun olarak etkilendiği ortaya çıktı. Özellikle akşam saatlerinden sonra gece karayollarında seyreden vatandaşların yoğun şikyet nedeni olan baca gazları kirliği hakim rüzgarlara rağmen Bandırma Karacabey sınırları içinde  yaşamı olumsuz etkilediği iddia ediliyor.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 2017 Hava Kirliliği Raporu’na göre havası en kirli iller İstanbul, Ankara ve Adana oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşan diğer iller ise Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütahya, Sakarya, Kırklareli, İçel, Samsun olarak belirlendi. Bursa'da özellikle akşam saatlerinden itibaren başlayan sanayi bölgelerinden yoğun baca gazlarının doğaya kontrolsüz salınımdan kaynaklanan kirli havanın çevre kasabalarla birlikte Bandırma ilçesinide etkilediği ifade ediliyor. 

Havası en temiz iller ise Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir,Rize  ve Kırıkkale olarak ölçülürken vatandaşlar denetim ekiplerinin kontrollerini geceye kaydırmaları talep edilddi.

BANDIRMA GERÇEK - HAYRETTİN İLDAM ARAŞTIRMA HABERİ