CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı'dan Sağlık Açıklaması

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı
"Sağlık alanında ilk dönemler ciddi sorunlar yaşandı, ancak süreç
içerisinde bunları aştık"

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, salgın dönemi başlarında Balıkesir’de yaşananları anlattı. Başkan Sarı, bölge hastanesiin pandemi hastanesi ilan edilmesi ile günlük yapılan hizmetler sıkıntılar yaşandığı belirtti. Ancak süreç içerisinde bunları aştıklarını söyledi.

"İLK DÖNEMLER CİDDİ BİR KAOS ORTAMI YAŞANDI ANCAK SÜREÇ İÇERİSİNDE
BUNLAR AŞILDI"

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, salgın döneminde Balıkesir’de
sağlık alanında sıkıntıların yaşandığı yönündeki açıklamalarla ilgili
konuştu. Sarı, "Balıkesir’de şehir hastanemiz var. Bütün kurumlar oraya yoğunlaştırılmış vaziyette. Burada ilk başta orası pandemi hastanesi olarak ilan edildi.
Bu sefer bütün muayeneler askıya alındı. Temel sağlık hizmet  verilmekte de güçlükler yaşanmaya başladı.
O dönemki esas kriz oydu. Pandemi ile olan mücadele de mevcut koşullar içerisinde bir çaba sarf edildi ama ikincil sağlık sorunları olanlar yani kalp rahatsızlığı, burnunuz, gözünüz gibi temel yaşamsal konularla ilgili temel sağlık hizmetleri ile ilgili aksaklıklar yaşanmaya başladı.Çünkü orada bir hizmet görememe gibi bir sıkışmaya başladık.
Süreç içerisinde bunlar aşıldı ama,ilk o kriz anında ciddi bir kaos vardı" dedi.

"BELEDİYELERİMİZ CİDDİ BİR EFOR SARFETTİ"

Şehirlerarası yasakların başlamasından önce özellile yazlıkçı vatandaşların akınına uğradıklarını belirten İl Başkanı Sarı,
"O çağrıların yapıldığı dönemde de şehirlerarası transfer yasakları başlamadan önce biz biliyorsunuz yerli turist içinde rağbet gören bir yerdeyiz.
Normalde hacminin on katı yerli turist ağırlıyoruz.
 O dönemde konaklama anlamında çok fazla gelişler oldu. "Sokağa çıkamıyoruz hadi yazlıklarımıza gidelim" diye bir ilgi oldu.Bu anlamda başkanımızın bir çağrısı oldu, hani buraya gelmeyin. Hacmi de kapasitesi de belli, belediye bakanlarımız o süreçte yazı bile koordine ederken güçlük çekiyorlar. Belediye yasasında ciddi eksiklikler var.
Bugün işte yüz seksen bin nufuslü Edremit belediyesi yazın bir buçuk milyona hizmet ediyor.
Bu sefer beklenennin üzerindeki bir nufus göçü, bu salgın döneminde bizim işimizi de mücadelemizi de güçleştirecekti. O çağrılar o yüzden yapıldı. Sağolsun bu anlamda doğru bir planlama İle bu göç engellendi.
İşin koordinasyonu birazcıkta daha kolaylaştı bizim adımıza. Her sokak her mahalle dezenfekte edildi.
Bütün pazar girişlerine çıkışlarına otomatik dezenfekten cihazları konuldu. Belediyelerimiz bu anlamda ciddi bir efor sarfetti. Yani yedi yirmi dört usulü ile çalışarak koordinasyonun başında da belediye başkanlarımız kendileri koordinasyonu yürüterek, hatasız götürmeye çalıştık. Çok büyük hatalar yaşadığımızı da düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

"BİZİ KİMSE TUTAMAZ"

O dönem içerisinde yapılan yardımlara da değinen il başkanı Sarı şöyle konuştu: "Biliyorsunuz Burhaniye’de belediye başkanımız bir yardım kampanyası ile beraber aşağı yukarı 800’ün üzerinde
iş yeri kapanan vatandaşa bir yardım kampanyası yürüttü.Bu anlamda biz burada ciddi bir dayanışma örneği de sergiledik.
Aslında yerelde bu dayanışmanın önünü kesmemiş olmasaydı AKP iktidarı,  bu dayanışma krizi çok daha çabuk çözerdi.
Aylar sonrasına sarkan bir dayanışma ağına dönüşmeyip o gün yerinde ve zamanında müdehale yapma şansı doğacaktı.
Biz kendi içimizde birbirimize sahip çıkan bir toplumuz. Özellikle ben bu dönemde yaşadıklarımı görünce gerçekten bu topluma ve geleceğe dair inancım kat be kat arttı. Herşeye herkese her güce rağmen bu mücadelenin başarılı olabileceğini  gördük. Çünkü bu inanç ve gurur sokakta toplumda var. Emin olun bu dayanışma da hiç aklınıza gelmeyecek şekilde, yani  apartmanda yirmişer lira topluyorlar. Beni arıyorlar mesale ben yirmi  lira verdim başkanım ayıp olur mu diye soruyorlar. Karşı komşumda otuz  lira verdi, diğeri kırk verdi. Böyle küçük dayanışmaların değeri o kadar büyük ki benim nezdimde. Buna benzer o kadar çok telefon aldım ki " ya ihtiyaç sahiplerine yirmi lira da olsun benim de katkım olsun"  diyenler, kendi komşuları arasında para toplayıp, bir havuz yapıp bunu  bir erzak yardımına önderlik yapmaya çalışan o güzel yürekli
insanları gördükten sonra yani  gerçekten bizi kimse tutamaz.
Bu anlamdaki mücadele de asla geri düşmeyeceğimiz de aşikar. Bunu da buradan vurgulamak istedim."

17-07-2020/BANDIRMA GERÇEK/HABER MERKEZİ