Dr. Panç Şanslı Görünüyor

DR. PANÇ ŞANSLI GÖRÜNÜYOR

 CHP Genel Merkezi'nde Parti Meclisi (PM)bugün toplanıyor. CHP Parti Meclisi bu toplantıda Genel Başkan ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal 
Kılıçdaroğlu'na milletvekili aday listelerinin belirlenmesi konusunda tam yetki verecek.
Bugün gerçekleştirilecek CHP Parti Meclisi toplantısında milletvekilliği adaylığı, ittifak yapılanması ve erken seçim kararı dolayısıyla milletvekili aday listeleri ön seçim  yöntemleriyle hazırlanmayıp, listeler Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından merkez yoklamasıyla belirlenecek. 

İttifak üyesi partilerle birçok ilde ortak listelerle seçime girecek olan CHP, YSK'nın resmî seçim takvimini ilânından sonra çalışmalarını hızlandıracak.
Ankara'daki kulislerden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, milletvekili adaylığı profilinde önemli değişiklikler yapacağını öğrendim. Bu değişikliğe göre Kılıçdaroğlu'nun, arka arkaya üç dönem milletvekilliği yapmış tüm vekillerin, bu seçimde milletvekili adayı olmamaları isteğiyle son noktayı koyduğu konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu'nun  yeni milletvekili profil düzenlemesinde de diğer zorunluluk milletvekili adaylarının teknokrat ve bürokrat kökenli olmalarını istemesidir.

Şimdi kafalar karıştı.
 Balıkesir CHP milletvekillerinden Ensar Aytekin ile Dr Fikret Şahin henüz birinci dönemlerini tamamlamak üzereyken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Ahmet  Akın üçüncü dönemini tamamlayarak tekrar aday gösterilmeyecek gibi görünüyor. Genel Merkez'den aldığım kulis bilgilerine göre Genel Başkan Kılıçdaroğlu, üç dönemi  tamamlamış milletvekillerinin milletvekili listesinde yer almamaları durumunda, olumsuz bir tavır almamalarını istemiş.
Şimdi sıra milletvekili adaylarında liste başına yerleşebilmek için bir rekabetin başlaması hiç şaşırtıcı gelmiyor. İlk üç sıra çok önemli: Güney Marmara, Balıkesir Merkez  ve Körfez. Körfez'den Ensar Aytekin yerini koruyacakken, sıralamada Balıkesir Merkez'de Dr Fikret Şahin ile Balıkesir CHP önceki il başkanı Eczacı Serken Sarı arasında bir  rekabet olacak.
Gelelim Güney Marmara'ya: Erkek kotasından aday adaylarında derin bir sessizlik varken, ilk hareketlenme Bandırma CHP önceki ilçe başkanı Dr Selim Panç'tan gelmiş, bu nedenden başkanlıktan istifa etmişti. Önceki milletvekillerinden Mehmet Tüm de açık açık aday olduğunu dile getirirken, Ankara kulislerinden aldığım bilgiye göre Ankara'ya  karargâh kurmuş, genel merkez ile TBMM arasında gidip geliyormuş.
Kadın aday adaylarından ilk hamle Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı ile genç aday adayı Hazal Saraçoğlu'ndan gelmişti. Şimdilik  ikisi de kadın  kotasından listeye girme beklentisindeler ama Balıkesir Merkez ile Körfez'den kadın kotası aday adayları arasından çıkacak güçlü  isimleri de unutmamak gerekiyor. 
Dönelim Güney Marmara'nın erkek kotasına: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun milletvekili aday adaylarında aradığı teknokrat ve bürokrat profile kime uyuyor?
Teknokrat'ın açılımına bakarsak; yönetimde ve ekonomide uzmanlığı nedeniyle devlet yönetiminde söz sahibi bulunan, uzmanlığı kuramdan çok tekniğe, uygulamaya dayanan, ekonomik ve  yönetimsel düzeneklerin işletiminde insan öğesini her zaman yeterince göz önünde bulundurmayan üst düzey devlet görevlisi, Bürokrat, siyasal bilgiler, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye vb okullardan mezun olduktan sonra devlet dairesinde çalışan görevliye denir.
Güney Marmara'da henüz bu kriterlere sahip CHP milletvekili aday adayı ortaya çıkmadı ama devlet içinde çalışmış, mesleğini doktor olarak yapmış ve emekli olmuş tek  milletvekili aday adayı Bandırma CHP önceki ilçe başkanı Dr Selim Panç görünüyor.
 Ayrıca milletvekili aday adayı olmak isteyen CHP'lilere bir de müjdem olacak. Genel Merkez kulislerine göre, erkek kotasından milletvekili aday adayı olmak isteyenlerden  kişi başına 60 bin lira partiye bağış istenmesi gündemdeyken, bu bağış 30 bin liraya indirildi. Kadın kotası ve özürlü milletvekili aday adaylarından da 15 bin lira bağış alınacak.

12-03-2023 /SEDAT KUTBEK