Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Ne kadar para kazandığınız kadar önemlidir o parayı nasıl kullandığınız; nelere harcadığınız, nasıl birikim yaptığınız.

Paranızı doğru değerlendirmeniz gerekir.  Bu noktada finansal okuryazarlık giriyor devreye. Ne derler bilirsiniz "Parasını yöneten hayatını yönetir."  Bunun içinse yapmamız gerekenlerin başında bir gelir gider tablosu hazırlamak gelir. Bu tabloyu hazırlarken gerçekten ihtiyaçlarımızı bir kenara koyarak, ihtiyaç duyduğumuzu sandığımız bazı şeylerden tasarruf etmemiz gerektiğine dair farkındalık yaratmalıyız. 10 saniye kuralına uyarak almayı düşündüğümüz ürünün gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığını kavramaya çalışmalıyız. Bu bağlamda hareket edersek elimizde gerçekçi birikimler reel getiri kavramı ile oluşacaktır. Böylelikle ev araba için peşinat biriktirebilir, yatırım yapmak için çok sayıda olan yatırım araçlarından birinden faydalanabiliriz.

Finansal okuryazarlık kendi geleceğimiz ve ülkemizin geleceği için çok önemli bir konudur okullara seçmeli ders olarak konulursa gelecek nesiller adına büyük fayda sağlayabilir. Ekonomi konusundan bihaber olan o kadar çok insanımız var ki kulaktan dolma bilgilerle ve birbirlerini tetiklemeleriyle galeyana getirip yanlış kararlar alıp yanlış yatırımlara başvurabiliyorlar. Bu kavramı doğru kullanmamak ise ülkenin finansal açıdan çatlaması anlamına gelecektir.

Okuduğum öğrendiğim hiçbir şeyi küçümsemiyorum, mutlaka her şeyin bir sebebi vardı okulda öğrendim. Pet şişeden çiçekli saksı yapmak gibi...  biliyorum ki benim yaratıcı yönümü geliştirdi. Fakat kurbağanın sindirim sistemini öğreten bir eğitim kurumu keşke bana ekonomi ve finans konularında da bir şeyler öğretseydi!

 Öyle olsaydı bugün "Borsamız neden sığ?" gibi tartışma konuları olmayacaktı. Ben bugün bir çoğunuz gibi bunun eksikliğini hissediyorum. Daha fazla bilinçlenmeliyiz, özellikle böyle hayati konularda. Çünkü ekonomik savaş hemen hemen her insanın en önemli mücadelesi haline gelmiştir.

Kişilerin kendi finansal hayatlarını kontrol etmek devletlerinin ekonomisini yönetmek kadar önemlidir. Biz güçlenelim ülkemiz güçlensin.

Selma Soybaşı - Bandırma - 20-04-2019