Kırmızı Et Haberleri Sorumsuzluğu

GÖRSEL MEDYANIN KIRMIZI ET HABERLERİNDEKİ SORUMSUZLUĞU!

Değerli okurlar, Belki de yanlış ve yetersiz politikalar nedeniyle ülkemizde hayvancılığın can çekiştiği, üstelik Kurban Bayramı yaklaştığı bugünlerde, TV de, Görsel Medyanın haber bültenlerinde KIRMIZI ET haberleri gördüğünüz gibi sık sık yer almaya başladı.

Yetkililer, Ülkemiz besicileri Kurban Bayramında daha pahalıya satmak için hayvanlarını elden çıkarmak istemiyor, bir nevi artı Pazar oluşturmaya çalışıyorlar derken, Kırmızı ET ithalatını daha da artan miktarlarda hızlandıracaklarını, böylelikle ET fiyatlarını kontrol altında tutacaklarını beyan ediyor, tabiri caizse Üreticiye ve besiciye aba altından sopa gösteriliyor.

Üretici ve Besiciler ise artan girdilerden, bakım masraflarından, yem fiyatlarından ve Meraların azalmasından yakınarak, Hayvancılığa geleceğe dönük planlı bir şekilde TEŞVİK ve DESTEK sağlanması gerektiğini, aksi halde bu koşullarda Ülkemizde hayvancılığın yakın zamanda yapılamaz hale geleceğinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca Dış Ülkelerden ithal edilen, kimlerin nasıl öldürdüğü, nasıl hazırladığı pek de bilinmeyen, Müslümanın yemekte tereddüt ettiği kırmızı Etler ki (geçtiğimiz günlerde Bosna’dan gelen 20 ton ette İnsan sağlığına çok zararlı bakteriler bulunmuştu lakin etler dağıtıldığı için geri toplanamamıştı) böylesi tehlikelere maruz kalma ihtimaline karşın, yine de Kırmızı ET ithal etmenin, ET fiyatlarını düşürebileceğine inanmak çok zor.

Çünkü bu ithal etler, Dana kıyma 290 TL, Dana kuşbaşı 310 TL, den satılacak dendi fakat belirtilen iki market zincirleri bu etleri tanıdık aşçılara verip gariban vatandaşlara yok satıyor, söylentileri ayyuka çıktı.

“Elden gelen öğün olmaz, Olsa da her zaman bulunmaz” diye bir ATA sözü vardır ya Kırmızı Ette durum üç aşağı beş yukarı böyleyken, yani Hükümet yetkilileri Fakir fukaraya ucuz ET yedirme gayreti içinde olurken, üreticiler de kendi açılarından haklı gibiler.

Bunlar derin işler, büyük işler, bizim boyumuzu aşan işler o nedenle biz yazımızın başlığındaki “GÖRSEL MEDYANIN SORUMSUZLUĞUNA” gelelim, Bilindiği gibi günümüzde Televizyon artık lüks eşya olmaktan çoktan çıktı, İkinci el eşya satanlarda 5000TL, 10000 TL. ye kadar düştü o nedenle zengin fakir her evde televizyon var, ama daha ziyade fakir yoksul tabakanın yegane eğlence aracı halinde, ve Ülkemizde her zaman ET alamayan, bulamayan insanımız da az değildir.

İşte Televizyonlarımızın tamamı bu Kırmızı et haberlerini verirlerken, Saygısızca ve sorumsuzca Izgara üzerinde pişen biftekleri, pirzolaları cızırtısıyla dumanıyla göstere göstere haber yaparlar, yetmez, et ve şiş kebap tıkınanları da gösterirler, o garibanların evlerindeki çocukların o pişen etlere o tıkınanlara nasıl baktıklarını hayal edebiliyor musunuz?.

Et alma sıkıntısı olmayan ve erişkin bir insan olarak benim iştahımı kabartıp ağzımı sulandıran bu görüntülerin, Her zaman ET alamayan insanların üzerindeki etkilerini düşünebiliyor musunuz?

İlla ET haberi yapılacaksa, kasap vitrinlerindeki çiğ etler gösterilerek yapılsa millet anlayamaz mı sanılıyor? Sizin haber anlayışınız bu mu?.

Emeklinin ve Asgari ücretle çalışan emekçinin çocukları, eğer Kurban bayramında evlerine et getiren olursa et bayramı, Emekçinin kendisi de 1 Mayıs’tan 1 Mayısa Emek Bayramı yapar ancak.

Çok çok Değerli(!) ve tuzları kuru Televizyon habercileri, böyle sorumsuzca yapmış olduğunuz haberlerinizi akşam oturduğunuz masanızda pirzolayı rakınıza meze yaparken izlediğinizde her hangi bir azap vicdan azabı duymuyor ve geceleri rahat uyuyorsunuzdur öyle mi?.

Eğer kendinizi rahat hissediyorsanız çok yazık, Ben geçen gün 1 Mayıs Emek bayramını izledikten sonra, akşam da evimde haber bültenlerini TV den izlerken her zaman olduğu gibi yine Kırmızı ET haberlerinde ızgarada pişen biftekleri pirzolaları görünce dayanamadım ve bu satırları karaladım hatamız varsa hoş görüle. Esen kalın…

07-05-2029 /Fikret ÇAĞIN.