Özal'ın Portresi OSB'nin Önünü Açtı

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Şükrü Erdem, kuruluşunun 34. yılını kutlayan Organize Sanayi Bölgesi’nin, 90’lı yılların başındaki emekleme adımlarının bilinmeyen hikâyesini anlattı.
MKP OSB’nin 15. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, bugün 45 firmanın faaliyette bulunduğu sanayi bölgesinin kuruluşunun ilk yıllarında, o dönem milletvekili olarak çok zorluklar çektiklerini kaydeden Erdem; “Sanayi Bakanlığı’ndaki Genel Müdür’ün odasındaki Turgut Özal’ın portresi, bugünkü OSB’nin önünü açmıştır.  Özal’ın fotoğrafına bir tepkimin olmayışı, genel müdürün bize bakış açısını değiştirdi. Dönemin Milli Emlak Genel Müdürü de Balıkesir OSB’nin kredisini Mustafakemalpaşa’ya çevirdi” dedi.

Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin (MKP OSB) 15. Olağan Genel Kurulu’na katılan Belediye Başkanı Şükrü Erdem,  kuruluşunun 34. yıl dönümünü kutlayan MKP OSB’nin 90’lı yıllardaki ilk adımlarını anlattı.

1990 yılında 60 hektar alanda kurulan, 2024 yılı itibariyle de 307 hektar alandaki 62 parselde 45 firmanın faal, 15’inin ise inşaat halinde olduğu MKP OSB’nin genel kurulunda konuşan Erdem, bugün 2.600 kişiye istihdam sağlayan OSB’nin kuruluşunda emeği geçenler ve kendisinin siyasetçi olarak 90’lı yıllarda yaptığı çalışmalar hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

‘CUMHURBAŞKANI’NDAN NİYE RAHATSIZ OLAYIM?’

İlk milletvekili seçildiği dönemde, Mustafakemalpaşa’da OSB’nin kurulması için bir müteşebbis heyetin daha önceden oluşmuş bulunduğunu söyleyen Şükrü Erdem; “O dönem Sanayi Bakanlığı’nda Genel Müdür Sedat Balak’tı, ziyarete gittiğimde odasında Turgut Özal’ın portresi vardı. Bizim DYP’liler, özellikle milletvekilleri bundan çok rahatsızlık duymuş, her geldiklerinde ‘bunu buradan kaldır’ demişler. Ben de 2-3 sefer yanına gittim, bana çok soğuk davrandı. Niye böyle davrandığını sorduğumda ‘bu resim seni rahatsız etmiyor mu’ dedi. ‘Cumhurbaşkanımızın resmidir, rahatsız etmiyor” dedim. Daha sonra sümen altından müteşebbis heyetin başvurusunu çıkardı. İlk baktığımda bir şey anlamadım, kendisi açıkladı. Meğer paylar paylaşılmış, %100 olması lazım. Belediye’ye %20 pay verilmiş ama belediyedeki bir aklı evvel meclis üyesi o pay oranını %21 yapmış, tabi %101’e çıkmış bu ve kabul edilmemiş. Tekrar bir müteşebbis heyet oluşturduk, o dönem Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Hoşgör abimiz ve Mustafakemalpaşa’daki iş insanları ile birlikte omuz omuza çalıştık” diye konuştu.

‘SENİ UYUTMUŞLAR’ DEDİ, BALIKESİR’İN KREDİSİNİ ÇEVİRDİ

OSB’nin kuruluş aşamasında o dönem çok zorluklar çektiklerini, iz bedelinin dahi kaldırıldığını hatırlatan Erdem; “İz bedeli kaldırılınca oraya ödenek aktaramıyorsun. Bunun amacı İnegöl’e ikinci sanayinin kurulmasıydı bende buraya kurdurmak istiyordum. Milletvekili arkadaşlar, Karacabey ile Mustafakemalpaşa arasında yapılması tavsiyesinde bulundular, ben de çaylaktım Sedat Balak’ta ‘seni uyutmuşlar, tarım arazisine olmaz’ dedi. Yer bulduktan sonra başladık, Milli Emlak Genel Müdürü Şafak Kaynak’tı ve bu araziyi aldık. Ödenek olmadığı için müteahhitlerin hak edişlerinden kesinti yapılarak sanıyorum 700 bin TL toplandı ve Milli Emlak’a verilerek burası alındı. Ben de hesabı, küçük şişe rakıya göre yaptım. Bir küçük şişe rakıyla 100 m2 yer aldık o gün için. Espri olsun diye söylüyorum ama gerçek. Avrupa İskan Fonu’na başvurduk kredi için, süre uzadı. Şafak Kaynak, hepsini halledeceğini söyledi ve Balıkesir OSB’nin kredisini Mustafakemalpaşa’ya çevirdi” dedi.

‘TAVRIM, BAKIŞINI DEĞİŞTİRDİ’

Erdem; “Hoşgörünün, sevginin, anlayışın bu noktada ilçemize çok büyük bir faydasını gördük. Özal’ın fotoğrafına bir tepkimin olmayışı, bize bakış açısını değiştirdi. Ondan sonrada DOSAB ve NOSAB devreye girdi, bu benim özlemimdi, yıllar sonra gerçekleşti ama duyduğum mutluluğun tarifi yok. İnsanlar çalışıyor, fabrikalar yükselmiş, yükseliyor. Bizlerin de vesile olması hakikaten çok güzel bir duygu. Belediye olarak üzerime düşen vazife olması halinde yapmaktan gurur duyarım, her konuda sizlerin yanındayım” ifadelerini kullandı.

GÜLLÜCE PROJESİ’NDE DEĞİŞİKLİK SİNYALİ

Güllüce’deki orta ölçekli projeye de değinen Şükrü Erdem, konu hakkında OSB ile istişarede bulunacaklarını, o bölgede ihtiyacı olan yatırımcılar için projede değişiklik yapabileceklerinin de sinyalini verdi. Erdem konuşmasını; “Ama siz işçi bulabilir misiniz onu bilmiyorum. Sıkıntımız varmış onu duydum. Belediyemizde de 500 civarında bir fazlalık var. 240’a 1’in üstüne çıkıyoruz. Kendilerine de ‘OSB’mizde size istihdam sağlanacak’ diye söylüyorum, bakalım sonuç alacak mıyız. OSB hepimizin eseri onu daha da yücelteceğiz” sözleriyle tamamladı.