Rus Turistler İçin Tatil İçin Türkiye Rakipsiz Ülke

Türkiye Covid 19 salgının mütasyonlarıyla mücadelede en yoğun günlerini yaşarken aynı zamanda yaklaşan yaz sezonu dolayısıyla  en büyük gelir kaynağı turizm sektöründe umutlu bir beklenti içine girdi.

Rusyada yayınlanan turkrus.com haber siteine göre  Rusyada Rusya’da yaklaşan yaz sezonu ile turistler koronavirüs stresinden “kaçış planları” yaparken, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya vatandaşları için neredeyse “tek gerçekçi seçenek” olarak Türkiye göründüğü ileri sürüldü..

 Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rus turistlerin Avrupa ve Güneydoğu Asya ülkelerine sonbahardan önce seyahat edemeyeceklerini söyledi. 

Lomidze, Güneydoğu Asya'daki bazı ülkelerin yaz aylarında yabancı turistlere kısıtlamaları kaldırabileceğini, ancak doğrudan uçuşları henüz başlamadığı için o destinasyonlara kitlesel turizm hareketinin zor olacağını kaydetti.

ATOR Başkanı, “Koronavirüs salgını üçüncü dalgası Avrupa’da gittikçe yaygınlaşıyor. Bu şartlarda yazın Avrupa'ya gitmemiz pek olası değil. Ne olacağını tahmin vermek zor, herşey salgındaki duruma bağlı, ama görüyoruz ki, durum normalleşmekten uzak” dedi.

Lomidze, İzvestiya gazetesine demecinde Avrupa ülkelerinin Rus turistlere kapıları açması konusunda "iyimser tahmin” olarak sonbahar, "karamsar tahmin” olarak 2022 başını gösterdi.

Lomidze’ye göre Güneydoğu Asya ülkeleri ancak sonbahar veya kış aylarında Rusları ağırlayabilecek hale gelecek. Tayland, Vietnam ve Endonezya'nın yaza kadar karantinayı iptal edebileceğini belirten Lomidze, "Ama öncelikle orada yaz mevsimi turizm mevsimi değil, yağmur-tayfun zamanı. İkincisi, hala oralara direkt uçuşlarımız yok” dedi.

"Türkiye'ye Mayıs tatili talebi beklentinin altında"

Bu arada Maya Lomidze,  "Türkiye'ye Mayıs tatili için talep lu an beklentilerin altında kaldı. Çünkü Türkiye'de salgının durumuna göre, belirli aralıklarla kısıtlamaları uygulanıyor. Görünüşe göre, çoğu turist Türkiye'den rezervasyon yaptırmak için Nisan ortasına kadar bekleyecek" dedi.

Lomidze şu anda hala uçakla kişi başı 30 bin rubleye Alanya'da üç yıldızlı bir otelde paket satın alınabileceğini, ortalama tur fiyatının 40-45 bin ruble olduğunu belirtti.

5.4.2021