Sema Kırcı'nın röportajını okuyunca bende yazmak istedim.

Bandırma'nın sorunları ve Bandırma nereye doğru gidiyor diye düşünüyoruz .Hepimiz öyle yada böyle eleştiriyoruz fikir yürütüyoruz yalan yanlış veya doğru.

AK Parti 2.sıra milletvekili seçilmiş sayın Sema Kırcı hanimefendi'nin yerel medya ve sosyal ortamda paylaşımlarını izliyor ama yorum yapmıyorum. Bekliyorum ilgiyle. Bekliyorum ki gerçekten 2.sıra yani Bandırma ve Güney Marmara adına  seçilmiş vekil olarak ayrım yapmadan halkın iktidar vekili  olarak bandırma 'ya ve çevresine özel bir şeyler üretecek mi projeler sunacak mı yoksa bir teknokrat olarak partisinin rutin il ilçe teşkilatlarıyla istişarelerle geçen Ankara'da grup toplantılarına MYK toplantılarına katılan mecliste parmak kaldırılan bir  görev süreci mi olacak. Yani durumu idare eden. Etliye sütliüye karışmadan meclis aritmetiğine katkı yapan!.

Balıkesir Medya da paylaşılan Sema Kırcının röportajını okuyunca bende yazmak istedim.

Kentimizin sorunları var!
Sorun varsa çözüm de var. Ve zor değil. Ve sorunları çözebilecek en güzel düşünceler çoğu zaman sorunları çıplak yaşayarak gören ve  bir şekilde sorunun paydaşı olan belki mecra bulabilirse mücadele eden, şehrimizde  yaşayan ileri görüşlü insanlardan geliyor  çözüm önerileri. İyi ya da kötü. Öneriler aydıbn kesimden geliyor. Bandırma öyle bir yer. Zaman zaman bakarsınız bir anda demokratik insiyatifçiler çıkar farklı insanlar bir konu üzerinde toplanır konuşur düşüncelerini ifade eder. Burası Bandırma.

Bunları takip etmek hatta desteklemek gerek. Demokrasinin faydalı yanları da var.

Bir şehrin kalkınmışlığını ancak teknoloji ve bilişim işbirliğiyle gerçekleştirirsiniz. 

Bir şehrin kalkınmanın özü kaynakların iyi kullanılması yeni iş sahaların yapılması ve şehrin potansiyelin  realite olarak keşfedilmesi ve fırsatların değerlendirilmesi ile olur. Bana göre Bandırma'nın dolayısıyla Bandırma Belediyesinin daha çok el değmemiş kaynakları var. Kenarından köşesinden yazıyorum zaman zaman. 
Bandırma doğal stratejik avantajını genç nüfusuyla iyi değerlendirmesi gerekir yani Sayın Sema Kırcı'nın dediği gibi Bandırma kabuğunu kırmalı.Ama bu elbette harcıalaem bir söylem. Ne yapmalı? Nasıl kırmalı? Kim kıracak?

Şimdi seçim sürecinde yeniden bir aday adaylığı süreci başladı.Sayın Öztaylan biliyoruz pek çok hizmette sessiz sedası da olsa eleştirlse de  pek çok hizmetleri oldu ama sürpriz bir şekilde aday olmamıştı şimdi yeni bir süreçte ne olacak ? .

Bunlar bizim işimiz değil. Bizim kim seçilirse seçilsin öncelik beklentilerimiz var. Şu lağım çukuru olmuş körfezde yaşamaya mahküm olduk,nefes alamıyoruz , hergün ha patladı patlayacak çöp dağımız var suni Bagfaş dağı var var da var. 

Sema Kırcı ilk,orta ve lise Eğitimini Bandırma'da tamamladığı için  ve Bandırma'yı bilen ODTÜ mezunu olduğu için Ankara'yı bilen  yurtdışı doğumlu Bandırma için bir fırsat kişi olarak düşünüyorum.  Bandırma'ya katkıları olacağını düşünüyorum her ne kadar adaylık sürecinde AK parti kurmaylarına bağlı bilemiyorum popülist değil teknik olarak katkı getirmesi bir yanda teknokrat olarak fayda sağlayacağı garanti. Ama isterse. Buyrun Bandırma Üniversitesi kuruluş sürecine denk geldi üstelik. 

Öte yanda ;. 
Teknoloji ve bilişim Bandırma'nın en büyük kozu olmalı. Her şehrin kalkınacağı üreteceği katma değeri bulması ve daha iyiye doğru götürmesi gerekiyor. Bayrak yarışı gibi daha ileriye...Ne diyoruz biz yada ben diyorum. Bandırma Sanayi ve ticaret merkezi olacak kaçınılmaz. Ama eğer vekillerimiz seçilmişlerimiz atanmışlarımız duyarlı olursa bu ağır sorunu lehimize çevirebiliriz. .
Bandırma en önemli kaynağı ne ise onun çevresinde kümelenecek iş kolları Bandırma'nın kalkınmasını hızlandırır . Önemli kaynak BOR daha ne diyeyim.
Örnek olarak Bandırma ve köylerinin tarımıyla, hayvancılık ve balıkçılıkla üretimin teknoloji imkanlarıyla desteklenmesi mesela . Güzide Madenimiz Bor üretimin yapıldığı şehrimizde Bor enstitü ve ilgili teknoloji fakülteleri için fırsat zamanı.

 Bandırma için bölge adına büyük bir kaldıraç olacak pek çok yapılabilir yatırımlara öncülük edilebilir.. 
Kültür, teknoloji ve ekonomi bizim dünya ile bağlantılarımızı belirler artık Bandırma için kültür, teknoloji ve ekonomi devrimi yapmamız lazım." Kimse bir an için bile hareketsiz kalamaz "(Bhagavad-Gita)

Hareket bereket getirir. Başkanımız Dursun Mirza yeniliğe aydınlığa açık bir insan  halkın yararına hiç bir şeye asla haır demyeceğini destekleyeceğini düşünüyorum. İktidarın hükümetin pozitif desteği şart. Bu da iktidar milletvekillerinin çabasıyla olur.

Bandırma için harekete geçme zamanı . Daha iyi yarınlar için....

Berkan Kozan Bandırma -06-09-2015

"Dağlıca saldırısıyla ülkemize yasa boğan bu terör olaylarını lânetliyorum bu terör örgütlerine yardım eden küresel emperyalist şirketlerin maşaları olan  bütün unsurları insan olarak  lanetliyorum.   Artık birlik ve beraberlik olma zamanı başka gidecek yerimiz başka Türkiye yok parçalanırsak  herkes kaybedecektir Atatürk'ün temellerini attığı  devletimize sahip çıkmamız lazım. "