Edincik'te Bir Gün

Çoktandır şimdi mahalle olan  Edincik Beldesini yazmak istiyordum.. Restore edilen eski evleriyle fotoğrafları selfi çekilip paylaşılan sokaklarıyla Edincik.

 Hakikaten adeta tarih kokan bir yer burası. Eskisi gibi  bir Belediye yani özgün yerel yönetimi hak eden bir yer. . Yeşillikler içinde, kuşbakışı deniz manzarasında pırıl pırıl Erdek Körfezi ve heybetli Kapıdağ  yarımadası manzarası. Edincik marka zeytin ve zeytinyağıyla ünlü ,keşfedilmeyi istemeyen  bir kasaba .Gerçekten! Aman keşfedilmesinde olduğu gibi kalsın.

Tarihi ile özel bir konuma sahip olan Edincik   Bandırma'dan daha köklü bir yerleşim yeri olarak biliniyor.  Bandırma'ya 8 km uzaklıkta kasabaya  girdiğim anda sağlı sollu ayakta kalmayı başarmış tarihi evler dikkatimi çekti. Ulaşım otobüsünden son durak meydanda  indim ara sokaklara daldım. Birçok tarihi bakımlı güzel evler var ama diğer  evlerin çoğu  çok harap ve adeta sahiplerince terk edilmiş bir halde duruyor. Sanırım anıtlar kurulu bunları tescillemiştir.Sahipleride tıpkısını restore etmek için maliyetine gücü yetmemektedir. Keşke yerel yönetimlerimizde bir birim bir komisyon bu yitip giden geleceğe miras değerlerimize sahip çıkabilse.

Diye düşündüm. 

Avrupada bu tür işlere yerel yönetimler çok önem veriyor ama bizde henüz yeterli duyarlılık yok . Hani sorsak neden diye .. Bu işlere bütçe ayıracak para yok  denecektir. Haklılık payları vardır mutlaka da o kadar gereksiz masrafları harcamaları eş dost şişirilmiş kadroları duydukça hayıflanıyoruz ister istemez. 

Aşağıda Edincik sahili  mükemmel . Turizme uygun duruma getirilse farklı destinasyon arayan insanlar için cazibe yeri olur.  Hatırlıyorum bir belediye başkan adayı broşüründe Teleferik sözü bile vermişti. Bu zor değil .Hem turizme katkısı olur hem yerel yönetime katkı olur. İnsanlar çalışır ne bileyim biraz hayal biraz cesaret girişim. Zor olmaz sanıyorum. 

Edincik Caddeleri Arnavut kaldırımlarıyla döşeli hâlâ....Bu çok mutluluk verici bir durum. Muhtemelen Edincikliler bu güzelim taş örgülerin üstüne asfalt döktürmemişlerdir engellemişlerdir.  Osmanlı ve Anadolu Selçuklu döneminde buralara yerleşilmiş yerel halkla barışık yüzyıllarca birlikte yaşanmış. Şimdilerde azınlıklar yok. Esamesi kalmamış. Osmanlı kuruluş dönemine ait Ulu Camii (1368), Kümbet Camii (1470) , Emir Sultan Camii (1398) gibi önemli tarihi eserler bulunuyor.Eski bir Ermeni Mezarlığının üstüne yaptırıldığını öğrendiğim eski Belediye Binasında şimdi Bandırmaspor alt yapısı sporcular konaklıyor. İnşallah uğurlu hayırlı başlangıç olur dedim içimden. 

 Meyve sebzelerin en tazeleriyle dolu Edinciğin pazarını tavsiye ederim. Neden en tazesi burda olsun ki diye sordum .Edincikliler hayatta elini pörsümüş mala el uzatmaz Pazarcilar ilk burdan başlar malı tezgaha dökmeye dediler.

Gelgelelim taşımaya. Bu taşıma işi özelleştirildiğinden beri Bandırma halkı mutsuz. Gerçekten çok mutsuz. Edincikliler'de mutsuz haliyle. Sayın Öztaylan'ın Belediye Başkanlığında artık kime ,kimlere kızdıysa başımıza açtığı bu musibet durumdan Halkımız illallah diyor. Şimdi kendi de pişman olmuştur. İşletmeci özel şirkete de yazık. Dünya yatırım yapmışlar ,çalışanlar bir yandan .Bilet fiyatları İstanbula göre kat kat fazla ama yine kurtarmıyor. Tasarruf için ordan kısıtla burdan sefer azaltla olmuyor. Yani kimsenin mutlu edilemediği bir alan. Nasıl geri dönüş yapılır nasıl halka yönelik iyileştirmeler yapılır cesur yöneticilerin işi.  Gerisini halk onaylar zaten. Hiç bir siyasi bu konuya girmiyor ama  bu sorunu çekenlerden çok lanet alınıyor bilesiniz.

Ben kendime emekli  maaşımı hanımdan kaçırarak  22. el bir  reno 19 spring aldım ,gazlı, harika ,yerli üretim , yakıtı kokluyor. Motordan ekonomik  ulaşım sorunumu çözdüm ama çoğu kez otobüsle gidip geliyorum. Yaşlı teyzeleri amcaları görünce üzülüyorum.

Edincik Bandırma arasında taşıma yapan otobüsler yarım saatte bir Bandırmaya kalkıyor. Koskoca kasabaya göre az ve  çok yolcu taşınıyor . Malüm salgın durumu?

Öte yandan Edincikten kalkan otobüsler yolcuları çarşıdaki meydandan alıyor yine çarşıdaki meydanda bırakıyor. Böyle nemelazım hizmet olmaz yaşlısı hastası engellisi.. Biraz insana cana sevgi ve saygı yahu bu kadar mı köreldik. Farklı güzergahlar olsa iyi olur mesala ; Eski Harmanlar Mahallesi ve bir kaç güzergah olsa vatandaşlar için daha iyi hizmet olur. Ve .Edincikliler muhtemelen istemişlerdir ama bilemiyorum Zenginlerin zaten arabası vardır,  garibi de kim dinler ki?  

Not aldığım bir başka konu Bandırma - Biga hattına yapılacak olan yatırımlar. Bu yatırımlarla ilgili çevreci arkadaşlarımız gerekli kamuoyu bilgilendirmesini yapıyorlar diğer yandan bahçeler tarlalar kıymetlenecek herkes takipte bir şekilde... Umarım söylendiği gibi tertemiz bacasız zehirli atıksız - bu mümkün araştırdım - teknolojik ürünlere yönelik yatırımlar gelir. Bu durumda  Bandırma ve Edincik’in nufusunun hızla artacağını Bandırmanın EDİNCİK' e doğru gelişeceğini düşünüyorum. İnşallah şu eski dokuyu bozmadan koruyarak yapılır. Çünkü Bandırma'nın eski dokusunun nasıl kim vurduya getirildiğini ,başına gelenleri şimdilerde  Sebahattin Pravadalı ve Ömer C.Gözükara  ağabeylerimin  ağlatan paylaşımlarını gördükten sonra  öğrendik.

Son notumu  Bagfaş yetkilileri için almışım . Ekonomiye müspet katkınız aşikar. Sayın işletme müdürlerimiz. Sayın sorumlu her kimse. Bagfaş'ın bacalarının arıtmalarını kapatmayın!. Hiç kapatmayın.!

O gece gündüz yanan kükürt amonyak ne bileyim her ne ise , bacalardan arıtılmadan çıkan o kokulu gazlar, zaman zaman keskin kokulu sarı renkli kaçaklar , nefes aldırmayacak kadar sıkıntılı. 

Bu konuda şimdiye kadar şikayetler olmuştur, dilekçeler verilmiştir denetimler yapılmıştır ceza da kesilmiştir.. O işler benim işim değil. Kimse ceza yemesin. Komşun ceza yedi diye mutlu olmazsın.  Ama vatandaşların  adına rica ediyorum. Bacalarınızdaki  arıtmaları  lütfen sürekli çalıştırın . Bakımlarını aksatmayın. Ve tasarruf için kapatmayın.

Edincikliler gerçekten çok mağdur.  İnsani ve vicdani bir durum bu. Bu konuda sitemleri çok fazla. Çevre mevre müdürlüğü denetim hikaye yoluna koyuluyordur. Ben Sayın işletme müdürlerimizin vicdanına sesleniyorum. Bizim geleneklerimizde vicdan var,vicdanınıza sığınıyoruz. Kapatmayın şu filtreleri !. Temiz temiz çalışsın. Bu imkansız mı? Avrupa yapıyor.!

Ve bu gazlardan etkilenen tek yerleşim yeri sadece Edincik. Ne Bandırma, Ne Kapıdağı. Edincik..

Edincikliler ölmesin. Kimse ölmesin.

10-01-2021/BANDIRMA/HAYRETTİN İLDAM