10 Numaralı Otobüste, On Numara Sorunlar

10 Numaralı Otobüste, On Numara Sorunlar

Yadigar Nagiyev

Merhabalar, bildiğiniz gibi efendim, Bandırmamız (3 yıldır Bandırma`da yaşadığım için, kendi şehrim olarak kabul ediyorum, sağ olsun o da beni) entelektüel bir kent konumundadır. Adeta bir kültür mekânı olan, farklı milletlerin, medeniyetlerin ve dinlerin mekânı olan kentimiz bana göre istikrarlı bir şekilde gelişmekte. Bu süreçte elbette sorunlar olacaktır ancak olmaması gereken olumsuzluklar insani değerlerle alakalı. Örneğin. 10 numaralı otobüsümüz on numaralı sorunlar yaşatmakta. Bu konuyu daha derinlemesine anlatmaya yönelik kendime sözüm var. Bir otobüs düşünün, içine dünyaları sığdıran, bir otobüs düşünün, içinde farklı medeniyetleri ve nesilleri buluşturan, tıpkı sizin yazgınız gibi sizi varacağınız mekâna götüren 4 tekerlekli 3 kapılı (bazen 2) bir araç. Zihninizde  otobüsü kurguladığınızı hissetmekteyim. Nitekim ben de böyle düşünmek istiyorum. Fakat, bu otobüsü, her gün sitede belirtildiği saatinden 4-5 dakika erken ve ya geç çıktığını gördüğümde, daha yerinden kalkmadan zar-zor kapısına varıp da şoföre “abi rica etsem kapıyı açar mısın? Üniversite öğrencisiyim, geç kalabilirim” gibi  deyim yerindeyse yalvarmamıza rağmen kapılarını açmayarak “olmaz, bir dahakine bin” diyerek sizi umursamayan şoförlerle( bir değil !) karşılaştığımda şahsi olarak kızmıyorum, geleneksel ortak kültürel ve  insani değerlerimiz adına ve onlar adına üzülüyorum. Bu emekçi kardeşlerimiz nasıl bir ruh halinde ki  öğrencilere karşı bu kadar olumsuzlar,  mazottan (veya başka) tasarruf etmek için sıcakta, klimayı kapatarak (bazen hava alsın diye arka veya ön kapıyı da açık olarak) giden şoförleri görünce de; ilk başta gösterdiğim "ütopyam" yok oluyor. Üstüne üstlük  seni  saniye farkla kapatılan kapı önünde mağdur edip almayan şoför ; 15 - 20 metre sonra durup bir başkasını bindirmesini de görünce; sanki kaynar suları kafamdan aşağı dökülüyor!

Misafir de olsa Bandırma aidiyeti heyecanıyla dolu çok sayıda gencin ortak duygularını  ifade etmek istiyorum ki;  küçük ayrıntılar çok önemlidir. İzninizle burada, öğrenci indirim kartı alırken yaşadığım sorunu da aktarmak istiyorum. Geçen hafta öğrenci indirim biniş kartını elde etmek için belirtilen "ünvana" gittim. Benden, 1 öğrenci belgesi, 15 TL ücret ve bir vesikalık fotoğraf istediler. Ben yetkililere “efendim, fotoğrafım dijital çıktısı bende bulunmakta onu kullanabilirmiyiz?” soruma sert ve nemrut tonda “hayır, olmaz, ne istiyorsak onları sunacaksın” cevabını aldım. Şimdi eski işlemleri hatırlayanlar anlamıştır ki, eski yöntem daha çok öğrenci dostu idi. Şöyle ki, başvuru mekânına gidiyordun ve orada ücretini ödedikten sonra senin standart fotoğrafını hiçbir ücret almadan çekiyorlardı. Bence yeni uygulama hiç öğrenci dostu değil.

Şimdi “Bu kadar konuştu, acaba nedir bunun şahsi karın ağrısı” diye soracak olursanız, cevabım,kesinlikle şahsi değil ; ticari faaliyetleri dışında yerli ve yabancı öğrencilerin de belirgin katkısıyla  kentleşmesi istikrarlı bir biçimde gelişen Bandırma`mızın daha kaliteli, öğrenci ve eğitimci dostu bir ulaşıma sahip olması. Verilen sorulara “tmm” “bilmiyorum” gibi olumsuz ve baştan savma cevaplar yerine  daha insani veya sevecen yaklaşılması. Daha güzel kent geleceği için hep birlikte kentimiz için dayanışma gücümüzü birleştirmeliyiz. Tabii ki de öncelikle 10 Numaralı otobüsümüze 10 Numara sorun değil, 10 Numara kalite ve hizmet samimiyeti kazandırmamız lazım.

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olmaya aday uluslararası bir kent Bandırma'da halen toplamda 20 bin içinde ,sayısı  2 bine ulaşan misafir öğrencilerin en azından ulaşım sıkıntıları konusunda ortak duygu ve düşüncelerini ilettiğimi düşünüyorum. 

16-09-2022 / Yadigar Nagiyev