Bandırmalı C.H.P Yandaşlarına

 

Remzi Kısa

Göründüğü kadarıyla C.H.P. Genel Merkezi’nin yerel seçimlerde önseçimle aday belirleme yerine merkezden atama yolunu seçmesi, Türkiye’nin her yerinde huzursuzluklar, kırgınlıklar, hatta isyanlar oluşturmuş; birçok parti üyesi arkadaşımızın  partiden istifalarına kadar varan sıkıntılar yaratmıştır. Genel merkezin bu tutumu pek çok arkadaşımız gibi bana da isyan duyguları yaşatmıştır.  Ancak, böylesi durumlarda öfkeyle kalkanların zararla oturacağı gerçeğini unutmamak gerekmektedir.

Dünyanın her yanında yapılmakta olan siyasal yarışmaların öncelikle aktif politikacıların kişisel çıkarlarından, BEN’ciliklerinden yola çıkılarak yürütüldüğü,  evrensel bir gerçekliktir ve bu gerçeğin görmezden gelinmesi yanıltıcı olabilir.

İnsan denilen bencil varlıkların böylesi durumlarda genel çıkarlara aykırı davranarak, kendilerini aday göstermeyen partilerden istifa edip  bir başka partiden aday olmaya kalkışmaları, çokça görülen yanlışlıklardandır. Böylesi tepki gösteren adayların tavırları karşısında akla ilk gelen, bu kişilerin bir süre içinde bulundukları siyasi mücadeleyi salt kendilerini bir yerlere taşıtmak için kullandıklarıdır.

Bu tür tavırlar kişisel çıkarları peşinde koşan ve bunu açıkça söyleyen sağcı politikacılara yakışır;  ama “Ben siyasal mücadeleyi kendim için değil, bütün ulusum, bütün insanlık ve bütün dünya için yapıyorum. Amacım ülkemde ve tüm dünyada cehaleti, yoksulluğu ve geriliği, savaşları ortadan kaldırmak, evrensel barışı sağlamaktır!”  diyerek sol eğilimli  partilerde yer alanlara yakışmaz, Hiç yakışmaz… Hiç yakışmaz, çünkü Sol, namustur, bedelsiz mücadeledir, fedakârlıktır, cefakârlıktır dürüstlüktür… BEN’le başlayıp BEN’le biten mücadele asla sol dağildir,  Saygıdeğer de değildir.

Son günlerde kimi partili arkadaşlarımızın Sayın Dursun MİRZA’yı başka bir partiden ya da bağımsız aday olmağa zorladıkları konuşuluyor ortalıkta.  Benim tanıdığım Dursun MİRZA, bir koltuk için parti değiştirebilecek sıradan bir insan değildir.   Kaldı ki , o, bu yerel seçimlerin genel seçimler kadar önemli olduğunu bilecek, kendisinin yeniden belediye başkanı olmasından daha önemli bir ulusal sorunla karşı karşıya olduğumuzu  anlayabilecek kadar siyasal kültüre ve sorumluluk duygusuna sahip bir insandır.

Sayın Dursun MİRZA ve arkadaşları da biliyorlar ki Ülkeyi ve ulusu her gün bir adım daha bilimden uzaklaştırma ve ulusal serveti hızla yandaş şirketlere aktarma çabasındaki siyasal iktidarın bir puancık bile olsun geriletilmesini amaçlayan bir hareketi desteklememiz gerekiyor.  Bu büyük amacı göz ardı ederek başka bir partiden başkanlık peşinde koşmanın  bütün toplumumuza  zarar vereceğini dikkate alarak hareket etmek zorundayız.

Sayın Dursun MİRZA ve arkadaşlarının, Bandırmalı C.H.P.’ yandaşlarının bu durumu dikkate almalarını saygıyla diliyorum.

REMZİ KISA - 16-02-2019 - GÖNEN -KOCAPINAR