...Büyükşehir Masalı ve Suyumuz

BİR ÖNCEKİ YEREL SEÇİMDEN 30 MART 2019 YEREL SEÇİMİNE.

BÜYÜKŞEHİR MASALI ve SUYUMUZ!

Fikret Çağın.

Değerli okurlar, 2014 yılı yerel seçimleri öncesinde, BANDIRMA Belediye Başkanlığına aday olanlara ve seçimden sonra da seçimi kazanan CHP li Belediye Başkanımıza, aşağıdaki ”Büyükşehir ve Suyumuzla ilgili” satırların benzerlerini birkaç kez karalamışız.

Bu görüşlerimiz, Mart 2019 da yapılacak olan Belediye seçimlerinde de geçerliliğini koruduğundan, fazlaca yorum yapmadan, 5 yıl önceki seçimlerle ilgili yorumlarımızdan bazı pasajlara değinmeyi uygun gördük.

Bir yorumumuzda şöyle demişiz….

**Bandırmada yerel seçimler öncesi, özellikle AKP. CHP. ve MHP li başkan adaylarının ağdalı anlatımlarıyla, biz Bandırma halkı, gündüz proje manyağına dönüp havalarda uçtuk, geceleri ise BÜYÜK ŞEHİR masallarıyla uyuduk.

Bu seçimde de aynı proje bolluğuyla pembe hayaller aleminde uyuyacağız. (Bunlar, Seçimlerin olmazsa olmaz yöntemi ve malumun ilanıdır).

O günlerde tüm başkan adaylarına bu sütunlardan dilimizin döndüğünce aklımızın Erdiğince BÜYÜKŞEHRİN ne Menem bir şey olduğunu öğrenin de Propagandalarınızda desteksiz atmayın, BÜYÜKŞEHİRİN ne getirip ne götüreceğini insanlara anlatın demeye çalıştık, (ama ismimizin önünde kariyer ifade eden bir unvan olmadığı için tabii ki dinleyen olmadı).

BÜYÜKŞEHİR Uygulaması Hükümetin kararı, Bu noktada başkan adaylarının yapabilecekleri bir şey yoktu denilebilir, doğrudur, ancak İlimiz BÜYÜKŞEHİR olunca ilçelerimizin gelirleri ÜÇ KAT artacak saplantısıyla sevinçten ellerini ovuşturan ilçe belediye başkanları, Bırakın gelirlerinin artmasını, mevcut gelirlerinin bir kısmının ellerinden alındığını görünce feryada başladılar.

(Belli ki Büyükşehir uygulamasının ilçeleri nasıl etkileyeceğini İlçe Belediye Başkanlarının yetkilerini ne kadar azaltacağını araştırıp öğrenmeden, sadece İlçe gelirlerinin üç kat artacağına odaklanmış ve yürekten inanmışlardı)

Seçim öncesi Büyükşehir soruyor “trilyonluk SU paralarını ne yaptınız? Bandırma Belediyesi yanıt veriyor, “Borç ödedik kasada para var. Borç ödenmemiş ama o zaman da su parası halktan okkalı bir fiyatla tahsil ediliyordu, Malumunuz, daha sonra BÜYÜK ŞEHİR, Bandırmanın suyunu yetkisine aldı ve daha da okkalı bir fiyatla adeta suyumuza tuz biber ekti.

Metre küpü 7 lirayı geçti, (Yarıya yakını da atık bedeli ve ıvır zıvır). Ki buna Bandırma Belediyesi de okey dedi.

Ve son olarak Aralık 2018 de 3 metreküp suya 46 liralık fatura (basından)

Bakımsızlığın bakım ücreti.

Atık su bedeli.

Çevre vergisi.

Sayaç okuma bedeli vs.

Sayacı okuyanın maaşını halk verecekse BÜYÜKŞEHİR ne iş yapar?.

(BASKİ) Neden Suyumuzu ve kanal hizmetlerini yetkisine alır?.

Bandırma Belediye Başkanı geçtiğimiz yılda, “Gönen barajından SU, Bandırma’ya enerji harcamadan, kendi cazibesiyle gelirse ucuz olur, Büyük şehir atık su paralarını iade etmelidir” şeklinde tuhaf bir beyanda bulundu.

Bu söylemler yetkililere yakışmıyor bu hizmet değil bir temennidir, ki bunu o günlerde cümle alem söylüyordu zaten.

Belediye niçin vardı, Senelerdir iktidardaydınız suyumuzun barajdan kendi cazibesiyle gelmesi yönünde bir girişimde bulunmadınız ama şimdi BÜYÜKŞEHİRDEN atık su parası iadesi mi bekliyorsunuz?.

Büyükşehir o paraların üstüne bir bardak soğuk SU için dedi duymadınız mı? diyerek uyarılarda bulunmuş ve bu konularda başınızın çok ağrıyacağına işaret etmiştik.

Aslında baş ağrısı bahane, Su faturalarından pay almak şahaneydi, bugün gelinen noktada garabete bakar mısınız, Tüketici haklarını Koruma Derneğinin Bandırma birimi çok çok haklı olarak SU fiyatlarını ve su faturalarındaki kazıklamaları protesto ederek İMZA kampanyası başlattı.

Bu kampanyaya, uzun yıllar Bandırmanın yönetiminde bulunan Belediye Başkanımız da İMZA verdi, bu garabet değilse nedir, bugüne kadar neredeydiniz? Böyle bir şey hiç mi aklınıza gelmedi?. Yerel basında, defalarca yazdık, Topluca Balıkesir’e gidelim eylem yapalım diye, ama dikkate alan olmadı.

Suyumuz Büyükşehrin yetkisine geçtiğinden buyana hepimiz biliyoruz ki su konusunda başınız çok ağrıdı ve gelişmeler bizi haklı çıkardı.

Ancak bizim derdimiz haklı çıkmak falan değil, bizim UYARILARIMIZ, yeni Belediye Başkanı adaylarımızdan kent İnsanına EKMEK SU gibi temel ihtiyaç maddelerini makul fiyat ölçülerinde sunmaları (Halk Ekmek tesislerini kurup çalıştırmak ve SU fiyatlarını makul seviyelere indirmek Gibi (SUYUMUZUN fiyatı hala rekor düzeyde) ve Bandırmanın sorunlarına kalıcı çözümler bulmaları yönünde dikkatlerini çekmek içindir.

İktidar ve Muhalefet Belediyelerinin sürtüşme kozu olan SU, kanal, Sahil ve Ana cadde yetkilerinin paylaşımı, sıkıntısı, son seçimde olduğu gibi yine İl ve İlçemizde farklı parti adaylarının (iktidar muhalefet gibi) Belediyeleri kazanması halinde bu seçimden sonra da aynen devam edecektir, ama aksi olur da aynı partiden ya da İttifaktan olan adaylar İl ve İlçemiz Belediyelerini kazanırsa o takdirde BANDIRMA ve ERDEK yıllardır yeterince göremediği İl desteğine kavuşur diye düşünüyorum.

Esasen, SU, Kent içi Trafiği, Otopark, Yaya kaldırımlarının işgali ve ÇELEBİ Limanındaki kuru yük tozumaları Bandırmanın kronikleşmiş sorunlarının başında gelir, bunu Adayların hepsi bilir ama çok zor bir labirent olduğundan içinden çıkamazlar ve başka başka çok çeşitli projelerden söz ederek oy almaya çalışırlar, *KOLAY GELSİN*ama plansız yapılaşan kentlerimizin bu sorunlarını özellikle de OTOPARK sorununu çözmek çok da kolay değil galiba.

Esen kalınız

FİKRET ÇAĞIN - BANDIRMA -18-02-2019