Enteresan Haberler!

ENTERESAN HABERLER! 

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, Malumunuz Dünyada ve de Ülkemizdeki bir türlü hızı kesilemeyen Ekonomik kriz nedeniyle çeşitli tüketim maddeleriyle beraber Temel gıda maddeleri, Et, Süt, Ekmek, SU ve kiralar, giyim kuşam, hasılı aklınıza ne gelirse, hepsi petrole endekslenmiş durmadan değişiklik arz ediyor.

Her hafta iki kez akaryakıta ZAM gelince, fiyatlardaki değişiklikleri doğal olarak kanıksar olduk.

Ayrıca bu durum, basında haber çeşitliliğini ve Enteresan haberleri de beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde TV den gündüz haberlerini izliyorum, Muhabir, çiftçiyle konuşuyor, Mazotu soruyor? Malum Çiftçi çok dertli, yakınıyor, böyle giderse tarlalarımı traktörle değil, At’la, Eşek’le süreceğim diyor, şimdi ben buradan bu çiftçi dayıya seslenmek ve sormak istiyorum Ey Çiftçi dayı Mazot bugün 40 yarın 50 TL. haklısın, haklısın da, haklı olman yetmiyor be dayım, AT’ı Eşeği nereden bulacaksınız, yıllar öncesinden o atlat, eşekler, bu millete afiyetle yedirildi bitti be dayım, olsa dükkan senin bilmez misin? Evet senin düşüncen de yerinde Malum Atalarımız Dedelerimiz bu toprakları at ile Eşek ile sürmüşler ekmişler ve genç CUMHURİYETLE beraber, gerçek bir devrim niteliğinde Ülkeyi geliştirmişler, Gıda üretiminde Dünyada kendi kendine yeten Ülke durumuna getirmişlerdi.

Ancak o dönemlerde Eşek, Beygir, yada ANGUS yedirilmiyordu bu millete, tarım gibi hayvancılığı da geliştirmişlerdi, her türlü hayvanın yanında Eşek, Beygir de boldu o zamanlarda söz konusu bu hayvanlar çeşitli hizmetlerde kullanılıyordu.

Şimdi öyle mi ya? Herkesin kapısının önünde bir arabası var.

Ama *BENZİN* diyeceksin, deme dayım deme, genel seçim öncesi yurdun çeşitli yer ve bölgelerinden nice yüksek kaliteli petrollerin bulunduğunu bilmiyor musun?.

Ülkenin her köşesinden petrol fışkırmadı mı?, Ak denizden, Ak denize inat, Kara denizden yakmakla ve de satmakla tükenmeyecek  doğalgazlar bulunmadı mı? Sen hala tarlamı at ve eşekle süreceğim diyorsun Sür!.

Traktörünü de gölgeye çek, mazot vardı da rahmetli DEMİREL mi içti litresine kırk TL yi bastır her yer MAZOT

Sık dişini biraz, hem bilindiği gibi çiftçinin karnını yarmışlar 40 adet gelecek yıl çıkmış, sabır lütfen, Gelecek yıl nice güzellikler gelir bilinmez.

Amacın mevcut yönetime muhalefet yapmaksa yemezler dayı, sen yakın tarihi biraz karıştırırsan ataların, tarlada saban’a, harmanda döğen’e At Eşek koşarak neler yapmışlar neleri yoktan var etmişler göreceksin.

İlkel yaşamak, 80 yıl 100 yıl geriye gitmek zorunda mıyız, deme sakın, muasır medeniyetler düzeyi belki de budur kim bilir, yaşayıp göreceğiz.

Atalarımız bu İlkel teknolojiyle kalkınma hamlesini başlatıp öncelikle Osmanlının dış dünyaya olan borçlarını ödemişler, Halkın gıda ihtiyacını tamamıyla karşılamanın ötesinde çeşitli sınai fabrikalarını kurmuşlar, SEKA, TEKEL, ŞEKER FABRİKALARI, SÜMERBANK ve daha bir çokları gibi burada tek tek saymaya ve fazla söze de gerek yok.

Sadece bu tesisleri bugün ara ki bulasın, NEREDEEEEEEN NEREYE(!) diyorum….

Saygıyla, sağlıkla kalınız efendim……..

16- 09-2023/FİKRET ÇAĞIN