Bandırma'da Abartı Ekiyor,Cehalet Biçiyoruz

BANDIRMA’DA ABARTI EKİYOR CEHALET BİÇİYORUZ!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, Bandırma ÇELEBİ LİMANINA zaman zaman gelen, ANGUS Hayvan ahırlarıyla meydana gelen Çevre kirliliğini, Sintinesini denize boşaltarak denizi kirlettiğini, ortama saldığı aşırı derecedeki pis kokusuyla binlerce İnsanların havasını kirletip midelerini bulandıran bu duyarsızlığı ve sorumsuzluğu kınayıcı ifadelerle sorumlulara iletmeye kamu oyunu bilgilendirmeye çalışan bir takım duyarlı İnsanları, Ramazan NARİN gibi Liman işletmeciliğinin içinden gelen insanları, Meselenin özünü bilmemekle, kendilerine pay çıkarmakla, suçlayarak yazdıklarından cehalet fışkırdığını belirten bir "başkan koruyucu", yirmi birinci asırda insanlık dışı sayılabilecek, "Afedersiniz" BOK kokusunu kınamak nasıl bir cehalet oluyor da, savunmak bilimsellik mi oluyor? Biraz bakalım.

Yılaaar önce bu Limanın yer seçimi birinci yanlıştı, Kuzey rüzgarlarının altında kalan Limanın güney tarafındaki arazileri İmara açmak ikinci bir yanlışlık oldu, lakin yirmi küsur yıldır bu iki yanlıştan bir doğru çıkmadı ve BANDIRMA ÇELEBİ LİMANI DÖKME YÜK ve ANGUS LİMANI OLDUĞU SÜRECE de bir doğru çıkmayacak.

Günümüz teknolojisine uyan KONTEYNER DİYE BİR ŞEY VAR.

Bundan böyle Limanımıza konteynersiz yük gelmeyecek ve gitmeyecek diyebilecek babayiğit var mı?. o biraz zor işte, ANGUSLAR HARİÇ TABİİ onların yeri başımız gözümüz üstüne! Ama bizler onları limanımızda istemiyoruz.

Çeşitli madenlerin ve tahıl ürünlerinin elleçlenmesi esnasında, meydana gelen tozumaları asgari düzeye indirmek için vinç kepçelerinin bunkerlere iyice yakın indirilmesini tozumanın yoğun olduğu hallerde perdeleme sistemiyle bir duvar oluşturmayı, bunkerlerden kamyonlara yüklenen bu maddelerin tozumalarına karşı,  kamyonların üzerlerine branda çekmelerini, yerleri sürekli ıslatmalarını ÇEVRE YASALARI söylüyor uyan ve okuyan var mı?.

Mizah yapmıyoruz ama yazdıklarımızla birilerini güldürebiliyorsak ne mutlu bizlere.

Bazı gerçekleri bilmeyen bizler gibi CAHİL CÜHELA takımı liman hakkında ipe sapa gelmez yazılar yazıyor, örneğin CHP nin Eski Milletvekili sayın Namık HAVUTÇA da yazmış acaba bu "Yağma Hasan"ın böreğinden bize de bir pay düşer mi diye kimilerine göre bir beklenti içine giriyoruz, kısacası ABARTI EKİYOR CEHALET BİÇİYORUZ.

Böyle mi görüyor, böyle mi anlıyorsunuz Belediyeyi, başkanı ve bok kokusunu savunan muhteremler.

AKP ye hayvancılığı Ülkemizde neden bitirdiniz diye soracakmışız, emriniz olur.

Varsayalım ki AKP ülkede hiç hayvan bırakmadı hepsini kendileri yedi bitirdi, ya da yanlış politikalarla hayvancılığın sonunu getirdi.

Böyle olduğu için yabancı ülkelerden ANGUSLARI getirerek binlerce Bandırma’lının bu bok kokularını solumaya mecbur kalmaları halinde, kimseye yada görev başındaki yetkililere hiçbir soru sorulmasın mı?.

Örneğin, Çeşitli Madenlerin, Tahıl ürünlerinin gemilerden döke saça yükleme boşaltma işlemleri esnasında meydana gelen kimyasallı yoğun tozumalara maruz kalan Paşabayır, Paşakent, Paşakonak semtleri ve sakinlerinde solunum yolları hastalıkları ve KANSER tavan yapmış durumda, bunu bilmek için alim olmak gerekmez, TIP merkezlerine sorun öğrenirsiniz, Limanı ve Sorumluları savunanlar, varsa cesaretiniz, bu semtlere gidin hangi kapıyı çalarsanız çalın ve limanı bir sorun bakalım neyle karşılanacaksınız.

Bakınız, Liman tozlarının yoğun olarak gittiği semtte BANDIRMA Arkeoloji Müzemiz var,  bahçesinde yüzlerce yıl öncesinden yapılmış heykel ve çeşitli yontular var ve müze yetkilileri bu yontuların limandan gelen tozlardan zarar gördüğünü ifade ediyorlar, taş’a mermer’e granit’e zarar veren bu "tozumalar" insanlara neler yapmaz,

İşte bu nedenle Maddeyi, İnsan hayatından üstün görenler cahillerin ta kendileridir diyorum.

BANDIRMA’MIZIN ANLI ŞANLI ÇEVRE ÖRGÜTLERİ, GÜMÇED, BANÇED, vs. ADD, ÇYDD, BANDIRMA KENT KONSEYİ, SENDİKALAR, DERNEKLER, NEREDE NE

KADAR VARSA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI HADİ UYANIN DA BALIĞA GİDELİM, EĞER AV YASAĞI BİTMEDİ DERSENİZ, BUYURUN CUMHURİYET MEYDANINDA BULUŞUP, hangi partiden olursa olsun fuzuli basın bülteni yayınlayan tüm BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİNİ davet edelim, bu bok kokusunu Bandırma’dan atmak için, bu rezalete son vermek için, müşterek bir çözüm bulmaya çalışalım. Var mısınız?.....

Esen kalınız…..

07-07-2023