Trafikte öncelik yayanın ama, kimin umurunda..!

Bu yıl ülke genelinde 3-9 Mayıs 2021 “Kara Yolu Trafik Haftası” Dünya ülkeleri ile ülkemizi sarsan ve büyük can kayıplarına yol açan koranavirüs  nedeniyle kısıtlı olarak kutlanacak.

İçişleri Bakanlığınca, yaya önceliği konusunda farkındalığın en üst seviyeye çıkarılması ve yaya önceliği vurgusuna önem verilmesi amacıyla; “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir...” mottosuyla  Türkiye genelinde 81 ilde bulunan ışıksız yaya geçitlerinde protokol görevlileri tarafından yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

Trafik polisinin bulunmadığı noktalarda Fahri Trafik Müfettişleri; çalışmalarında yer ve zaman sınırı olmadığından, bulundukları her yerde kural ihlali yapan araçların plakalarına Trafik Suçu Tespit Tutanağı düzenlemekte.

Bu müfettişler hiçbir beklentisi olmadan özveri ile çalışan, üniversite mezunu asker, polis, öğretmen, avukat, doktor, mühendis, hâkim ve savcı gibi çeşitli meslek gruplarından trafik kurallarını bilen ve uygulayan, trafik polisine rakip değil yardımcı olan ve toplumsal bilinci yüksek kişilerden seçilmiştir.

Fahri Trafik Müfettişleri "Trafiğin gizli gözleri" olup Türkiye genelinde 34 bini aşkın, İstanbul'da ise yaklaşık 4 bin 500 müfettiş, sürücüleri trafik kurallarına uymaya yönlendirmek ve trafik polisine yardımcı olmak amacıyla, 7/24 günün her saatinde trafik denetimi yaparak, trafik güvenliğini sağlamak için gönüllü olarak görev yapmaktadır.

Ancak “Bu kural ne zaman her sürücünün beynine kazınacak?" Bakınız kurala uyan sürücü durunca yaya da geçmeye başlıyor. Ama kural tanımaz sürücü beri yandan "vın" diye geçip gidiyor. Bu durumda yaya neye dikkat edecek? Duran araç ne yapacak? Durmayana kim ne yapabilecek?

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin hem yönetim kurulu üyesi hem de Basın Sözcüsü kimliğimle ; trafikteki sürücülere çağrı da bulunuyorum.

" Trafik kurallarına uyalım, uymayanları da uygun bir dille uyaralım.."  

01-05-2021/ HALİS KAHRAMAN