CHP Bandırma Kongresi ve Kadın Arkadaşlarım

 Mustafa Kemal Atatürk, Avrupa'dan  onlarca yıl önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını boşuna vermedi.. Bizler eğer bugün siyaset yapabiliyorsak, işte bu yasanın sayesinde. Ama bakıyorum kadınlarımız hala çekingen ve  tereddütlü . Aman bana mı kaldı siyaset ..diyor ve kahve gezmelerini tercih ediyor.

Bu gelenek değişecek

Partim CHP'de Bandırma kongre süreci geride kaldı. İlçe yönetimine yine çok başarılı bulduğum  Atilla Atakay'ın yeniden seçilmesi doğrusu çok iyi oldu. Başarılı  ve tecrübeli. Tüm partililere eşit mesafede ve samimi duran yürekli biri.  Bir takım yakıştırmalar çok ayıp bir kere emeğe saygı..Bu zamanda iş yapacaksın ve taşın altına elini değil ayağını da koyacaksın. Uzaktan kolay gelir bu işler ama değil. Emekliliğe benzemez. Ben biliyorum . Ama tabii ki halkımız için partimize güvenenler için özveride bulunmak emek vermek geleneksel bir durum. 

 Ben de siyasete Bandırma CHP de  başlamış olan bir kardeşiniz olarak seçilen yeniden görev alan tüm arkadaşlarımızı gönülden  kutluyorum. Elbette siyasi partilerde  özellikle kongre öncesinde  delege seçimi olsun ilçe kongresi olsun yarışmanın verdiği  bir enerji yüklemesi oluyor. Nitekim oldu da. Ama özellikle bu hassas dönemlerde birlik olmamız gereken günlerde  birbirimizi yıpratmadan  şükür atlatıldı. Kongre de isteyen konuştu gerginlikler atıldı. Eksikler hatalar sobnradan keşke böyle yapsaydık diye söylenenler oluyor tabi. . Ben de  bu noktada bir durumun altını kalın çizgilerle çizmek isterim ki bu partide rant için çıkar için onun bunun için proje bile üretilemez.

Bir kadın olarak, BANDIRMA da  yürütülen siyasetin ülkemiz için, partimiz için fayda sağlayacak bir olgunlukla yürütüldüğünü izliyorum..Özellikle Başkan Dursun Mirza nın kıymetini bilelim.Çalışıyor adam elinde ne olanak varsa halk için yapıyor. Umreye gitmiş . Ucuz Eleştirilere katılmıyorum. Yahu yüzbinlerce Türk gidiyorsa halk oradaysa gideceksin. Hepsi bizim insanımız  önce sen onları anlayacaksın ki istediğini anlatabilesin.Sonuçta Bandırma aydın yüzlü kent ,ucuzluğa prim vermez.

Önce şuradan başlayayım: Siyaset yapan kişiler yalnızca kendileri olarak partide  yer almazlar. Arkalarında dağlar vardır.

 Bandırma 'da  çok şükür ki  kendini özgürce ifade eden  birçok düşünceden insan var. 

Anlattıklarımdan hareketle gençlik kolu seçiminden sonra şimdi  sıra kadınlara geldi. CHP'de  göreve talip çok sayıda  takım arkadaşlarımın olması beni çok onurlandırıyor. Başka yerlerde inanın böyle değil erkek egemen parti değiliz biz demokrasi var. Ötesinde yüzlerce sadece benim tanıdığım - genci ,yaşlısı kadın arkadaşlarımın da  Atatürk 'ün aydınlattığı yolun  emekçileri olarak görev beklediğinden  eminim.  Tüm kadınlarımızın da  aynı yola inananlardan oluşmasını isterdim. Ama olsun hepsi kardeşimiz yeter ki  bilsinler ki biz kadınlara  Cumhuriyet gerçekten insan olma hakkı verdi. Bizleri  cariyelikten kölelikten kurtarana gerçekten  şükran  borçlu olduğumuzu unutmayalım. . Sonuçta bu yola katkı yapmak  için emek verenler yani sahada çalışan, üreten, maddi ve manevi emek veren partidaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum ,emekleri boşuna değil.

Ama  bizim içinde bulunduğumuz yıllarda mutlu olmaktan daha fazlasına ihtiyacımız var. 

Ben sürekli çalıştığım için  daha net gözlemleyebiliyorum: Bandırma'lı kadınlarımızım hak ettiği üzere kendilerini değerli hissetmeye ihtiyacı var. Sadece erkek egemenin arkasından giderek değil, onların izin verdiği  görevlerde değil,  , erkeklerin  lütfedip yer verdikleri  işlerde değil  kendi kararlarıyla bileğinin hakkıyla  olacak. Haydarçavuş Mahallesinde tüm ülkeye örnek çalışmalar yapan Nur Demir Hancıoğlu kardeşim i takip ediyorsunuz . Kimseden icazet almadı  yola çıktı ve mükemmel örnek oluyor kadınlarımıza . Öte yanda partide görev alanlardan daha çok koşturanları biliyorum.  Gerçekten de baktığım da iktidar yanlısı olup  şu anda durumdan  memnun olmayanları da biliyorum... Memnuniyetsizlik çok fazla, her şey ekonomik diyen abime selam olsun  özellikle  a politik siyasetle işi olmaz  ev kadınlarımıza bakıyorum  hayat şartlarının giderek kötüleştiğini söyleyenler çok. Bu nedenle  geçmişte ezbere yaptıkları kocanın dayattığı  tercihlerini değiştirmek için haklı bir neden arayışında değiller bile..tv lerde durmadan yayınlanan tek taraflılıktan da acaip gına getirmişler. Gerçekten çok söyleyen var . Eğer korkularını umuda yönelterek   gelecek endişelerini  CHP olarak giderebilirsek, bu insanlar hem kızıp hem de aynı olmayacaklar. Değişmeyen değişimdir diye de beylik bir söz ben edeyim burda.

Şimdi kongreler bitti ,üye temsilcileri seçildi  ne yapılacak. İş şimdi başlıyor. Tüm partililerin, görevi  şimdi başlıyor . Nerden başlıyacak.. Kolay.

 Önce  liderinize güveneceksiniz.  Malüm bizim kahve bahane mahalle dedikodularıyla  seçilmişlerimizin yıpratılmasına asla izin vermeyeceksiniz. İnanın kızsanız da darılsanızda içinize atacak  ve kaybetmeyeceksiniz,kazanacaksınız.  Ben her partiden insanımızın yaşadığı bazı zorlukları gördüm  partimde çalışırken ,bugün yanlış görüp kızdığın kişilere kin  olmaz, omuz omuza yürüdüğüm kişilere hep bunu anlatmaya çalıştım.

İnşallah Bandırma'mızın ,tüm ülkemizin şu çilekeş  insanlarımızın yüzü güler .

Yine belirtmek isterim ki, her ne olursa olsun... Ama her ne olursa olsun: Aslolan tek şey Türkiye Cumhuriyeti'dir. Cumhuriyet değerleridir. 

AYSEL BEYAZ - 22-12-2017