Bandırma İl Olmayı Hak Ediyor mu?

Bandırma İl Olmayı Hak Ediyor mu?

Son zamanlarda ortaya çıkan söylentilerde bazı ilçelerin il olmasına ilişkin ve bu ilçelerden birsinin de  Bandırma olacağı ile ilgili  söylentiler yoğunlaştı.  Belki bu kez gerçekleşir yada gerçekleşmez ama Bandırma mevcut haliyle bir çok ilçeyi hatta ili geride bırakan, her açıdan üstüne çıkan bir yerdir. 
Az biraz gözlemcilik becerisine sahip bir kişi Bandırma’ya ilk geldiği zaman bir ilçeden ziyade bir il atmosferinin olduğunun farkına varacaktır. Eksikleri mutlaka vardır.  Fakat bu eksikliklere rağmen birçok artıları olan bir ilçedir.  Mesela Cumhuriyet Meydanı ve etrafındaki en azından elde kalanların oluşturduğu estetik ve tarihi mimari yapılara baktığımız zaman gelişmiş bir kent görüntüsünü bizlere sunar .

Fakat az içlere doğru gittiğimiz zaman özellikle Cinçukuru’nda sırtınızı doğuya çevirip karşınızda yer alan batı tarafındaki binaların üst üste yığılışı resmen bir şehircilik katlidir. Tabi ki bu durum bir anda gelişen bir problem değildir. Yıllardan beri ve eski zamanın eski belediye yönetimlerinden bugüne  devam eden ve yerel eşrafın  rantı uğruna  üst üste biriken yanlışların yansımasıdır. Bu konuda mevcut ve geçmiş belediye yönetimlerini de ‘’tamamen’’ suçlamak belki çelişki gelebilir. Toplumun belediyelerden ne istediği ve ne kadarını belediye yönetimlerine aktardıkları da önemli.  Eski resimlerde gördüğümüz o güzelim tarihi evler konaklar yıkılıp yerlerine sıradan betonarme yüksek binalar yapılırken herkes oradaydı. Kimse ses çıkarmadı.  Ve mevcut belediye yönetimine bu kötü yapılaşmanın suçunu eklemek yada neden geçmişteki hataları düzeltmiyor demek haksızlık olur. Öncelikle sıfırdan bir yer inşa etmek, mevcut yeri revizyon etmekten daha kolay ve ekonomiktir. Kalıtsal sorunları yok etmek çok kolay değildir. 

Bandırma’nın artılarına tekrar dönersek ; bir üniversiteye sahip olması, deniz kenarında yer alması, Cumhuriyet tarihindeki ehemmiyeti, diğer bir açıdan ise farklılıkların yer aldığı kozmopolit bir toplumu barındıran güzide bir yer görüyoruz. 
İl olursa ne gibi artıları olur diye düşünüyorum ve ilk aklıma gelen şeylerden birisi Büyükşehir belediye sisteminden kurtulması geliyor. Tabii ki bu şartlarda  olanaksız. Çözüm Bandırma'nın çevresindeki ilçelerle Büyükşehir olması.

Eskiden ilçelerdeki su, kanalizasyon, çöp hizmet bedelleri ilçe belediyeleri tarafından toplanıp, toplanan paraların tekrar ilçenin hizmetine yansıtılması beklenirdi. Fakat şuan ki sistemde ilçelerin gelirleri Büyükşehir belediyelerine aktarılıp daha sonra ilçelere hizmet aktarılmaya çalışılıyor. Ancak işin içinde siyasi tercihler olunca  Bandırma gibi bazı ilçeler pastadan gerektiği kadar pay alamıyor.  Görüyor yaşıyoruz. Bu durum kanıksanmış zaten . Bir nevi ilçe belediyelerinin bütçesi azaltılmış oluyor. Yaşadığım mahallede bir su patlaması olmuştu, mahalle sakinlerinden birisi patlayan su şebekesi yüzünden hemen Bandırma Belediye’sini suçlamıştı. Halbuki bu hizmet yıllardır Bandırma belediyesinin elinden alınan bir hizmetti. Sorumlu kurum doğrudan BASKİ idi. Fakat mahalle sakini bunun farkında değildi. Bandırma sakinleri bunun gibi çok sayıda hizmeti Başkan Tosun'dan bekliyor .Ne dese boş!

A-B-C partileri, benim partimin yönetimi yerine genel sorunsal probleme baktığımız zaman, yani belediyelerin kurumsallığına odaklansak her şey farklı olacak fakat  genel toplum olarak tam demokratikleşmemiş, futbol takımı tutar gibi parti tutan bir toplum olmamız büyük handikap.. 
Bu bakış açısından dolayı benim partim diye savunduğum partinin yanlışlarına bir ‘’ama-fakat’’ bahanesi bulmak kolay, yada sevmediğim partinin iyi şeylerine ‘’nasıl olur-gerek var mıydı ‘’ demek çok elastik bir durum.  Yürülükte ki Belediyecilik sistemi içinde Büyükşehir ile İlçenin yerel yönetimi aynı partili  olduğu zaman  hizmet daha randımanlı olacağı aşikar.  kolay yansıtılması,

Fakat büyükşehrin  farklı bir partiden, ilçenin farklı olması ile o ilçenin cezalandırılmasına (daha az hizmet yansıtılmasına) kadar giden müsait bir potansiyeli taşıyor.. Altını çizerek belirtmek istiyorum A-B-C partisi önemli değil. Yarın Bandırma A partisi olur, Balıkesir ise B partisi olur yine  bu sistem kötü yönde kullanılmaya müsait olunur. İşte Bandırma'nın  kaderi böyle bir pamuk ipliğine bağlı. Bandırma ne çektiyse il ile ilçenin farklı parti yönetimlerinde olmasından çekti. Şehir efsanelerinde sayısız projenin ortaya konup sümen altına atılması bundan. Net çözüm il olmak.
Özetle Bandırma İl olursa, kendi kazanımları ve ödenen vergiler doğrudan kendisine  yansıma durumu olur. Mevcut haliyle bile bir ilçenin üstünde başarı yakalayan bir ilçenin, il olduktan sonra sanat, kültürel ekonomik ve şehircilik alanında göstereceği performansı hayal edebiliyorum.
30-06-2022/HÜSEYİN TEKKOL