Erdek Oulard Sanat Kafe'de Bir Toplantı

ERDEK OULARD SANAT KAFEDE BİR TOPLANTI!

ERDEK’TE, “ KÜLTÜR SANAT TOPLULUĞU” adı altında, *RESİM, MÜZİK, ŞİİR ve EDEBİYAT gibi Güzel sanatlara ilgi duyan bir grup insan, (Dernek olmayan) sadece "Gönüllülük" esasına dayalı bir oluşum meydana getirmişler.

Bu topluluk 20 – 9 – 2018 Perşembe günü bir arkadaşlarının Doğum günü nedeniyle “ERDEK OULARD SANAT KAFEDE” bir araya geldi.

Beni de aralarında görmek isteyen bazı arkadaşlarımın daveti üzerine bu toplantıya bende katılmış oldum.

Toplantıda, Doğum günü kutlandı ,Pastalar kesildi, çaylar içildi, tamam, ancak bir araya gelen gönül dostlarının, kutlamanın dışında saatler süren, dostane görüşmeleri ve heyecanları görülmeye değerdi.

Görüştükleri konu özetle, Söz konusu güzel sanatlarda, kendilerini daha da geliştirmek, gelecek kuşaklardan arzu edenleri bu konularda eğitmek öğretmek gibi topluma yararlı bireyler yetiştirmek.

Ancak bunun için öncelikle birkaç sanatçının rahat çalışabileceği bir ortama, bir mekana ihtiyaç duyuyor olmalarıydı.

Ülkemiz İllerinde bu gibi sorunlar bir şekilde hallolmuş gibi ancak İlçelerde Kaymakamlık ya da Belediyeler, Topluma yararlı bu gibi oluşumlara, Yasal ve Etik kurallar içinde Özgürce çalışılabilecek ortamları sunmaları Sosyal Devlet anlayışı gereğidir diye düşünüyorum.

Bu topluluk benim gördüğüm kadarıyla ERDEK’İN YÜZ AKI, ne mutlu ERDEK’E ve yine benim anladığım kadarıyla bu topluluk, kimseden nakdi bir destek beklemiyor, sadece ücretsiz bir çalışma ortamı yani kamuya ait boş bir mekan istiyorlar, bu tür bir destek yerel yönetimler için çok zor olmasa gerek.

Sözümüzü Yüce ATATÜRK’ÜN bir sözüyle noktalayalım.

“SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR”

Esen kalınız… FİKRET ÇAĞIN.