Eyyyy...!

EYYYYY...........!

Bir taraftan (Eyyyyy!) diye bir ses duyarsak, hele bir de arkasına adımız eklendiyse, doğal olarak o yöne döner, bize kim ne söylemek istiyor anlamaya çalışırız. Daha doğrusu çalışırdık. Gerekli görürsek cevap verir, gerekirse tartışırdık...
Ama o devir kapandı artık. Arabanın arkasına biri gelip hafifçe dokunuyor. Hemen inip arabanın arkasında zarar var mı ona bakıyoruz. Arkadan çarpan adamı suçluyor, tartışmaya başlıyoruz. İşte o sırada meraklı görünen birkaç kişi etrafimizi sarıyor. Bazıları dayanamayıp konuya karışıyor. Konuşma uzuyor. Konu bir çözüme bağlanıp arabamızın önüne geçtiğimizde bir de bakıyoruz. Arabanın önden motorunu söküp götürmüşler. Güler misiniz ağlarmısınız demiyorum. Araba motoru göz göre göre çalınan kişinin, gülemeyeceği kesin.

*
Kapı çalınıyor. Açıyorsunuz. Gelen belki bir satıcı, belki yanlışlıkla gelmiş biri. Nezaket içimizde var. Elinizden gelen yardımı yapıyorsunuz. Kapıyı kapatıp içeri giriyorsunuz. ŞOK! ŞOK! ŞOK! Arka camdan biri girip bilgisayarınızı, telefonunuzu çalmış!

Biri seslendiğinde siz o sese odaklanınca arka cebinizden cüzdan gittiyse şükredin. Tanrının sevdiği kullardansınız. Karınız kızınız, tapunuz, senediniz hatta poponuzdaki donunuz bile gidebilir.
Artık önümüzde arkamızda, sağımızda solumuzda gözümüz kulağımız olması gerek. Çocuğumuzu, eşimizi, malımızı, mülkümüzü korumak için anten takınmalı, radar gibi çalışmalıyız. Nerde ne zaman, başımıza ne gelecek belli değil.
Lütfen yanlış anlaşılmasın. Kimseye laf soktuğum yok. Rahmetli Dilberay'ın o güzel sesiyle cilveli cilveli söylediği türküyü hatırlarsınız.
( Köpekleri bağlamışam,
Ögüne de ekmek doğramışam.)
Niye bağlamış köpekleri, niye ekmek doğramış önlerine? Eeee ! Sevgilisini eve alacak da ondan. Gerekli önlemleri alıyor, riskleri ortadan kaldırıyor. Yani bu yapılanlar iyi ya da kötü amaçlı yapılacakların önündeki engelleri ustaca bertaraf etmek. Özel konuşmaları takip edemesin diye çocukların eline tablet tutuşturan ana babaların yaptığı gibi. Basit, kolay ve masum görünen engelleme taktikleri...
Akıllı çocuklar bu numaralara aldanmıyor artık. Tabletle meşgulmüş gibi görünüp konuşulanlara kulak kabartıyor. Her şeyden haberleri oluyor. Ne diyeyim darısı biz yetişkinlerin başına. Z kuşağı olamadık. Onları sollayan yeni jenerasyon olma şansımız hiç yok.

*

Bizim nesil; artı , eksi neyse derdimiz açık açık anlattık, savunduk. Sonuçlarına sızlanmadan katlandık. Bugün bile pandami savaşında en dik duran bizleriz. Ayak oyunları bilmedik, kimseye Bizans Oyunları yapmadık. Çirkin tuzaklar kurmadık. İşte geldik, işte gidiyoruz. Eğer hala siyaset sahnelerinde at koşturmak isteyen varsa; günün gereklerine uysun. Gözünü dört değil, sekiz değil , onsekiz açsın. Her duyduğuna sazan olup atlamasın. Çevreye bakış yelpazesini genişletsin. Üç boyutlu görmek artık yetmiyor. Boyut sayısını artırsın. Derinleşsin! Sandalye kapmakla siyaset olmuyor. Artık seçmen siyasette alınan yola bakıyor. Veri istiyor. Cebine gireni, çıkanı hesap ediyor. Arka planı net görmek istiyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Atı alan ÜSKÜDAR' ı geçiveriyor... Dost acı söyler. Ben sıradan bir vatandaş olarak arnavut biberini kattım yazıma. Şimdi konuşmanın ve yazmanın bence tam zamanı... Nereden gelirse gelsin uyarıları dikkate almanın tam zamanı...İktidar erken seçime hazırlanıyor. Düzlüğe varmadan son dönemeç. Bir hayal kırıklığı daha yaşamayalım..! İktidarın erken seçime hazırladığı kesin mi? Hayır kesin değil. Muhalefet lideri ve bazı parti başkanları istiyorlar. Ya da ağız yokluyorlar. Bu işin ağız yoklaması olmaz. Bir muhalefet parti iktidar olmak istiyorsa; iktidarın erken seçim var açıklamasını beklemez. Her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olur! Plan ve programlarını hazır tutar. İktidara geldiğinde nasıl kadrolaşacağının hesabı belli olmalıdır. Her gelen sese kulak verip cevap yetiştirmek yerine yerin kulağı olmak gerekir. Mesela yakın zamanda 300 fabrika açıldığı söylendi. Git kardeşim ! Bak bakalım bu fabrikalar nerelerde açılmış? Başlarına kimler getirilmiş? İşçi kadrolarına kimler alınmış. Ne üretecek? Bu üretimlerin, ülkeye kısa vadede katkısı ne olacak?

Gerçekleri Mısır'daki sağır sultan duyuncaya kadar bağıra bağıra tekrarla. Gerekiyorsa adam adama konuş. Doğrularla git köy kahvelerine, sokak aralıklarına, ev ev dolaş... Bu bir algı operasyonu ise, toplum bilsin, anlasın! Pandami hiçe sayılarak bir miting yapıldı ise , paket paket çay dağıtılıyorsa nenenini anla ve anlat. Bayram yok, seyran yokken enişten seni öpüyorsa; uyan! Erken seçim istiyorsun da; sen buna hazır mısın? Finansman sağladın mı? Kadron sağlam mı? Bünyen de cevher niteliğinde insanlar var. Onları kırma kızdırma! Partinin yeni yüzünü belirlerken, eski yüzün asılmasına meydan verme. Sağdan oy kapmak düşüncesi ile sana destek verenleri hayal kırıklığına uğratma! Kemikleşmiş bir seçmen kitlesine sahipsin. Bu kitlenin değerlerini koruduğundan onlara sahip çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın. Dün iktidarla kolkola yürüyen insanı Cumhurbaşkanı adayı göstereceğini söyleyenleri yalanlamakda gecikme. Parti çıkarlarını kendi koltuğundan daha fazla koruman gerekir. Sana rakip bile olsa, partiye hizmeti geçenleri onurlandır. Çünkü o insanların, parti içinde derinliğini asla bilemeyeceğin dostları, hayranları vardır. Parti, sivri dilli insanları dışlamakla değil onlarla işbirliği yaparak güçlenir. Uzun zamandır iktidarda kalan partinin başarısı, ne ekonominin düze çıkması, ne ülkenin ihya olması, ne de; eğitim, sağlık, gelir dağılımındaki eşitsizlik ,işsizlik sorunların çözülmesi. Başarı sadece taktik ve toplumun kan alacak damarını bulmakta .

Defalarca yaşanan fiyaskoya rağmen bir iktidar yerini koruyorsa mutlaka bir nedeni vardır. Çok kişi dinimiz kullanılmasını sebep gösteriyor. Sen de kullan demiyecek kadar dindarım. Sen, bu dinin nasıl kullanıldığını, çıkar uğruna yapılan yanlış açıklamaları toplumun anlayacağı dil ile anlat. Bu dinin gerçeklerini bilen ve savunanlarla işbirliği yap. Kısacası erken seçim onayını bekleme. Plan ve projen seçim öncesi ve sonrasını değil Laik Türkiye CUMHURİYETİ'nin dünü, bu günü ve yarınını içine alsın.... Her an hazır ol!

ULVİYE KARA AKCOŞ - 03-10-2020 -BANDIRMA