Yeni Yıl Gelmiş

YENİ YIL GELMİŞ
         Ben bu yeni yılı, aklım erdiğinden beri tanırım. Bir şamatayla gelir, sonra arkasına bakmadan çeker gider. Getirdikleri kalıcı değildir. Götürdüklerinin hesabını vermez. Daha gelmeden günler öncesinden başlar karşılama hazırlıkları. Sokaklar, vitrinler süslenir. Sürpriz hediyeler alınır. Herkes bütçesine göre hazırlanır. Sofralar kurulur, kutlamalar ard arda... Bazı yerlerde yüzlerce insan sokaklara dökülür,ellerinde şişelerle müzik ve dans eşliğinde. Eskiden aileler bir evde toplanır, birlikte  yemekler, meyveler, tatlılar ve çerezler birlikte hazırlanır gülüş cümbüş birlikte yenilir, birlikte eğlenilirdi. Bu  kutlamalar, sadece modern ailelerde değil pek çok muhafazakar ailede de yaşanırdı. Uzakta olanlar birbirlerine postayla kart gönderirdi. Her yaşa ,her düşünceye uygun kart satılırdı sokaklarda. Piyango bileti satılır, çekiliş  gece yarısından sonra başlardı.  Ya radyodan, televizyondan canlı izlenir ya da ertesi gün çıkan listelere bakılırdı. Bazı yerlerde  yemekli, çekilişli  balolar düzenlenirdi. Dansöz oynatılır,  ses sanatçıları, şhovmenler çıkardı sahneye.
    TV çıkıp hayat pahalanınca insanların tercihi değişti. Yıl başını noel ile karıştıranlar pek olmasa da kutlamaya karşı olanlar da vardı. Bazı aileler de; kutlama yapar ama içki sokmazdı evine. En önemlisi, kim nasıl istiyorsa öyle yaşar, kimse kimsenin işine karışmazdı. Yarım yüz yıl önce anadolunun sessiz sakin kentinde Noel Baba kıyafetli biri çıkıp dolaşabiliyordu. Üzerinde Noel Baba resmi olan kartlar dostlara gönderiliyordu. Bu toplum o zaman da şimdiki gibi  müslümandı. Kapalı giyinen de vardı, açık gezen de..   
    Tam 2024 kez kendini yenileyip  yenileyip gelmiş olan yeni yıl, miladi takvime göre daha kimbilir kaç kez gelecek.  İstesek, istemesek, kutlasak kutlamasak da GE LE CEK! İsteyen kutlayacak, istemeyen   bildiğini yapacak. Yılbaşı ile  alış veriş artar piyasalara hareket gelirse, esnafın yüzü güler, insanların umudu tazelenirse bunda kötülük olabilir mi? Birileri bu sevince ortak  oldu diye inancını ,dinini kaybedebilir mi? İslam ülkelerinden batıya yılbaşı turizmi  yaşanıyor. Muhafazakar bildiğimiz insanlardan, eğlence merkezlerine, kumarhanelere gidenler, jet ski  yapan , altılı ganyan oynayanlar var. Dünyanın en pahalı yarış atları, yarış arabaları islam ülkelerinin zenginlerine ait.  Sen o fakir hanende Noel Baba' dan korkma canım kardeşim. O gideceği yeri bilir.
Her yeni yıl, o bildiğimiz eski yılın yeni versiyonu olacak. Kafa yapısı, yaşam şekli değişen bizleriz. Değişim kaçınılmazdır, değişim gereklidir. Önemli olan hangi yöne evrildiğimizdir. Nelerden vaz geçip yaşamımızda nelere öncelik verdiğimizdir. Eşeğinin bir yanına taze üzüm  ,diğer yanına kabuklu ceviz yükleyen adama ( Eşeğin devrildi.) demişler. ( Ne yana devrildi ?)diye sormuş. Üzümlerin olduğu yana devrilirse, üzümler ezilir, diğer tarafa devrilirse cevizlere birşey olmaz!
                         MUTLU YILLAR
                                       ULVİYE KARA AKCOŞ