Aşk Üstüne Ağıt

AŞK ÜSTÜNE AĞIT
     2024  Şubat 14 Sevgililer günü bir arkadaşım toprakla buluştu. Rahmetli aşkzedeydi. Cenaze töreninden dönerken yolda farklı yaşlarda, elinde çiçek  taşıyan erkekler gördüm. Kimi saksı, kimi buket, kimi tek gül...Çiçek her haliyle güzeldir! Kimbilir hangi kadın bugün seveninden çiçek alacak, kendini özel hissedecek?  Öyle, pırlanta takı, araba anahtarı gibi pahalı hediyelere hiç gerek yok. Şartlar uygunsa belki başbaşa yenecek bir yemek, güler yüz, belki bir iki güzel söz. Yazacaklarım bütün erkekleri kapsamıyor elbette! Özgüveni yüksek erkeklere sonsuz saygılar...  Eşinin başarıları , becerileri   ile mutlu olan, böyle bir kadın beni seçti diye gurur duyanlar çizgi üstü bence!          
       Televizyonda bir sokak röportajı izledim. Delikanlı( Param yok, abi! Sevgilime götürmek için mezarlıktan, çiçek çaldım.) diyordu. (Yaptığı yanlış, yüreği güzel evlat!) diye düşündüm içimden. Seksen yaşına gelmiş, yarım asırı geçmiş evliliği sırasında eşinden tek bir çiçek almamış kadın; rüyasında kocasının kendine bir buket çiçek verdiğini görüyor, şaşkınlıkla uyanıyor...Sonra uzun uzun ağlıyor... Sadece ağlıyor!
      Kadın ruhunda romans var. Kaç yaşına gelirse gelsin, romantik bir davranış onu illaki etkiler. Pek çok  kadının kitap arasında kurutup sakladığı bir gül yaprağı veya çiçek vardır. O çiçeğin anlamı çok derindir, yıllarca kaybolmaz silinmez.
      Bazı erkekler bu duyguyu hiç anlamaz, belki de anlamak istemezler. Kadının kendini değerli hissetmesi işlerine gelmez. Değerli kadının yanında ezilir, küçülürler. İllaki ondan birkaç adım önde olmak isteğine yenik düşerler. Kadın patronu, toplumda erkeğinin önünde görünen kadını, aşağıya çekmek şarttır onlar için. Kendinden daha becerikli, eğitimli, başarılı kadını taşımak her erkeğin harcı değildir. Güzel,  becerikli, çarpıcı kadınlarda aldatılma olasılığı, sıradan kadınlara göre çok daha yüksektir.  Kadının boyu daha uzun görünmesin diye  topuklu ayakkabı giymesini istemeyen  erkeğin içinde bulunduğu duygu halini anlamak zordur.  Özgüven sahibi  olamayan  erkek için, kadının kariyeri  erkeğin önüne geçmemelidir.  İhmal edebilen, terk eden,  erkekse; sorun yoktur. Kadın terkedince ucu cinayete kadar uzar.  Kadına şiddet, kadın istismar ve cinayetlerinin çoğu terk edilmeyi kabul edememe. Kadınlar başımızın tacıdır, kadın çiçektir, kadın değerlidir gibi sözlerin hepsi hikaye.
     Dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan bu sorun ne yazık ki ülkemizde  çok daha derin . Durumdan kötü etkilenenler, sadece kadınlar değil. Aslında erkekler için durum çok daha vahim. Devamlı gerginlik, devamlı bir yarış hali, hep önde , hep yukarda olma isteği ne kadar yorucu ve yıpratıcı. Neyse ki; yeni yetişen kuşaklar, bu konuda bizlere göre çok  daha  dengeli görünüyor.
     Çocuk yetiştirirken kız erkek ayırımı yapmasak, insanları birbiriyle kıyaslamasak. Kadın ve erkek kendi doğası içinde değerlendirilip kabul görse. İnsanlar, çevrelerindekilere  değer vererek, onları yücelterek yücelseler, mutlu olsalar  fena mı olur!

01-03-2024/  ULVİYE KARA AKCOŞ