Kırk Yıllık Kani Olamadı Yani !

KIRK YILLIK KANİ OLAMADI YANİ !

 “SELFİE”

Değerli okurlar, ülke Turizminin önde gelen merkezlerinden Antalya ilimizin denize sıfır o ünlü, heybetli ve sarp kayalıklardan oluşan falezlerinden görünen muhteşem manzarayı seyretmek, o güzel manzaraya kendi fotoğraflarını da dahil ederek zamana dur demek için, İnsanlar fotoğraf ve daha çok da kendi cep telefonlarıyla "SELFİ" denilen çekimlerle o anları değerlendirmekteler.

Ancak Falezler, üzerlerinde kolay yürünebilecek yapıda olmadıklarından, birçok insan SELFİE merakı yüzünden bu kayalıklardan düşerek hayatını yitirmekte.

En son geçtiğimiz Nisan ayının son günlerinde Kazakistan uyruklu OLESİA isimli 31 yaşındaki genç bir kadın polis, memleketindeki arkadaşlarıyla Falezlerden görüntülü konuşma yaparken, (biraz da alkolün etkisiyle olsa gerek) dengesini kaybedip düşerek yaşamını yitirdi.

KORONAVİRÜS dünyayı sarmış, İnsanlar can derdindeyken, işte böyle bazıları da hayatı kesintisiz ve sorumsuzca dolu dolu yaşamaya çalışıyor, cehalet desem değil, okumuş polis olmuş!.

Bu, sadece Teknolojinin üretip ceplerimize sokuşturduğu SELFİE merakıdır.

Bu merakın kaynağına baktığımızda, 1814 yılında ilk fotoğrafın çekilmesi ve daha sonra ilk Fotoğraf makinesinin piyasaya çıkmasından itibaren dünyada fotoğraf çekimlerinin başladığı ve yakın zamana kadar da, giderek teknik yönden hızla gelişen makinelerle, Fotoğrafçılığın önemli bir sanat dalına dönüştüğünü görüyoruz.

Halk diliyle, Resim çekmek veya çektirmek denilen Fotoğraf sanatı devam ededursun, durmadan gelişen teknoloji ürünlerinden, Küçük el kameraları, Dijital Fotoğraf makineleri, ve tüm cep telefonlarına yerleştirilen kameralarla her an, her yer ve koşulda Fotoğraf çekip, flaş belleklere, bilgisayarlara ve telefondan telefona aktarma kolaylıklarını hayret ve merakla izliyoruz.

İnsanlar ilginç buldukları ortamlarda ellerindeki akıllı telefonlarla kendi fotoğraflarını çekiveriyorlar, bunun adına da SELFİ diyorlar, özellikle de magazin basını bu kelimeyi çok kullanıyor, “SELFİE”, Eh nede olsa içimizde yabancı hayranlığı ve yabancılara benzeme tutkumuz var(!).

Adeta, Biz bize benzemekten bıkmış bir görüntü sergiliyor, nerede bir yabancı giyim tarzı, deyim, terim ve sözcük varsa, modasını ve anlamını bilmesek bile anında sazan oluyoruz. “SELFİE” de olduğu gibi, sahillerdeki kumsallara önce “Plaj” daha sonra “BEACH” denildiği gibi vs.

TÜRK DİL KURUMU, birkaç yıl önce Selfie sözcüğünün en uygun Türkçe karşılığını bulmak için Anket’vari bir araştırma yapmış, “Öz’çekim” “Kendi’çekim” “Görçek” “Kendinçek” “Bakçek” gibi önerilerden, “ÖZÇEKİM” sözcüğünü seçmişti, yani Dilimizde, “SELFİE’nin Türkçe karşılığı bundan böyle ÖZÇEKİM, olsun istenmişti.

Yüz küsur yıllık “Fotoğraf” sözcüğü, Önce “SELFİE” daha sonra ”ÖZÇEKİM” ama tekrardan yine “SELFİE” oluverince bende yazımın başlığına “KIRK YILLIK KANİ OLAMADI YANİ” dedim, sürçü lisanımız var ise af ola…

Sabırlı ve Sağlıklı kalınız, ama lütfen EVDE kalınız…

11-05-2020/BANDIRMA