Yakın Çevremizdeki Cevherler

YAKIN ÇEVREMİZDEKİ CEVHERLER! 

Değerli okurlar, ben Bandırma’da ve yakın çevresindeki, Kültürel etkinliklerden, KONSER, ŞİİR DİNLETİSİ, FİLOGRAFİ, RÖLYEF, YAĞLIBOYA RESİM, CAM TERZİSİ VİTRAY vs. gibi amatörce başlanıp profesyonelliğe doğru giden, Halkın görüş ve beğenisine sunulan, Kültür & sanat etkinliklerini, haberdar olursam dinlemeye ve görmeye gidiyor, Dinleyip gördüklerimi de Olabildiğince itina ile ama abartmadan bu köşemde övgüyle dile getirmeye çalışıyorum.

Ancak, 2019 un son günlerinde bu köşede övgüyle söz ettiğim bir yağlıboya resim sergisiyle ilgili yazımın biraz abartılı bulunduğu kulağıma geldi.

Önce şunu belirtmek isterim, Amacım burada bu etkinlikleri neden övdüğümü anlatmaya çalışmak, yoksa bu tatlı eleştiriye yanıt vermek değil.

Ben, Bandırma ve yakın çevresini, (Manyas, Gönen, Erdek) gibi kendi HAS bahçemiz olarak biliyor ve yöremizde yetişen gelişen bu sanatçılarımızı da bu HAS Bahçemizin, Gülleri, Begonyaları, laleleri, nergisleri, camgüzelleri sümbül ve zambakları gibi bin bir tür ve renkte çiçeklerimiz olarak görüyor ve onları ne kadar övsem azdır diyorum.

Çünkü onlar kısıtlı maddi olanaklarıyla bu güzel sanatları yaşatmaya çalışırken eserleriyle toplumda farkındalık yaratıp gönüllere taht kuruyorlar.

Keşke Bandırma ve Erdek’in yerel yöneticileri de Yerelde yetişen bu fedakar Sanatçılarımızı böyle görüp Festivallerde onlara biraz daha fazla önem ve yer verseler, o zaman bakarsınız onların içinden de geleceğin meşhur sanatçıları çıkabilir ve o zaman da festivaller asıl amacına ulaşmış olur diye düşünüyorum.

( Dünyaca Ünlü O Şairler, Bestekarlar ve Ressamların hemen hepsi bu işe belki hobi olarak amatörce başladılar ama çeşitli vesile ve fırsatlarla kendilerine şöhret kapıları açılmış oldu).

Malumunuz, Baharla yaz arasında Ülkemizde Festivaller Rüzgarları esiyor, Kavun, Karpuz, Kiraz vs. gibi çeşitli festivaller düzenleniyor, amaç o yörede

yerelde yetişeni tanıtmak, Yöre ekonomisine can suyu vermek, yerine göre Turizmden pay almak.

Bizimde “ULUSLARARASI BANDIRMA KUŞ CENNETİ KÜLTÜR ve TURİZM FESTİVALİ”miz var, Cumhuriyet meydanına kurulan kulakları sağır eden devasa bir ses düzeneği ve İstanbul’dan ücretle getirilmiş sanatçılar, Bandırmada bu işi hakkıyla başarabilecek sanatçılarımız yok mu? var elbet ama uzaktan duyulan davulun sesi hoş gelirmiş misali illa da dışarıdan olacak, Yakın çevremizde çok yetenekli ve değerli bu CEVHERLERİN Fark edilmeleri dileklerimle.

Görmezden gelinmeleri hiç hoş olmuyor… Esen kalınız…

03-01-2020/BANDIRMA